Najnowsze

Totemy rowerowe przestały działać

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plTotemy rowerowe na Okopowej nie działają

Totemy rowerowe zlokalizowane w ciągu ulic Okopowa-Towarowa przestały działać. Zarząd Dróg Miejskich tłumaczy, że urządzenia są wyłączone ze względu na prace przy sygnalizacji świetlnej prowadzone na sąsiedniej ulicy. Wkrótce mają zostać czasowo wyłączone w całym mieście na dwa, trzy dni.

Informacja o niedziałających totemach przy drodze rowerowej w ciągu ulic Okopowej i Towarowej pojawiła się na profilu Rowerowawa na Facebooku. W poście pojawia się pytanie, czy to tylko awaria kilku urządzeń na jednej ulicy, czy też ogólnomiejski problem.

Zapytaliśmy o to Jakuba Dybalskiego z Zarządu Dróg Miejskich. - Totemy na Okopowej i Towarowej nie działają ze względu na prace przy koordynacji sygnalizacji świetlnej po zmianach na Anielewicza – przekazał Dybalski. Jak dodał, przerwy w działaniu mogą potrwać do przyszłego tygodnia i będą dotyczyć wszystkich urządzeń znajdujących się na terenie stolicy. - W przyszłym tygodniu Siemens planuje przeprowadzić przegląd wszystkich totemów. W Warszawie jest ich ponad 50, zatem to może potrwać od dwóch do trzech dni. Przegląd rozpocznie się właśnie od totemów zlokalizowanych przy Okopowej i Towarowej – poinformował Dybalski.

Prototypowy totem pojawił się w Warszawie w 2019 roku przy skrzyżowaniu Okopowej i Anielewicza. Po testach zamontowano takie urządzenia w ponad 50 lokalizacjach. Totemy znajdują się na najpopularniejszych trasach rowerowych: Czerniakowskiej, Świętokrzyskiej, Wybrzeżu Gdańskim, w ciągu ulic Powsińska-Wiertnicza-Przyczółkowa, Okopowa-Towarowa oraz Dwernickiego-Szaserów.

Jak działają totemy?

Zainstalowany w totemie radar mierzy prędkość rowerzysty i przesyła ją do sterownika sygnalizacji świetlnej. Sterownik analizuje te informacje i ustala, czy możliwy jest przejazd przez skrzyżowanie bez zatrzymania. Następnie sterownik zwrotnie przesyła tę informację do totemu z instrukcją dla rowerzysty. Komunikat jest wyświetlany w formie jednego z czterech znaków w kształcie warszawskiej syrenki.

Żółty sygnał "możesz zwolnić" oznacza, że na przejeździe rowerowym jest aktualnie nadawany sygnał czerwony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli zwolni, przejedzie płynnie na zielonym.

Zielony komunikat "utrzymaj tempo" informuje, że na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta przejedzie płynnie przez skrzyżowanie.

Niebieski napis "możesz przyspieszyć" – na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli przyspieszy, przejedzie płynnie na zielonym.

Czerwony sygnał "nie przejedziesz" oznacza, że niezależnie od prędkości jazdy rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl