Prace konserwatorskie w kościele przy Krakowskim Przedmieściu. Odnawiają ambonę i balustrady

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prace konserwatorskie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP trwają prace konserwatorskie i restauracyjne żeliwnych obiektów. Miasto przeznaczyło na ten cel dotację w wysokości 98 tysięcy złotych.

Jak informuje stołeczny ratusz, w tym roku kontynuowana jest kompleksowa konserwacja wnętrz kościoła karmelitek bosych przy Krakowskim Przedmieściu 62. "Obecnie trwają prace przy żeliwnych, bogato zdobionych motywami roślinnymi, balustradach galerii, umieszczonych w I poł. XIX wieku na dłuższych ścianach kościoła. Konserwatorzy odkrywają także dawny urok pochodzącej z tego samego okresu żeliwnej, przyściennej ambony" - czytamy w komunikacie ratusza.

Prace trwają od sześciu lat

W trakcie kolejnych zmian wystroju świątyni w XIX i XX wieku elementy żeliwne były kilkukrotnie przemalowywane. Ostatnio miały kolor kremowy. Jak wynika z badań konserwatora, oryginalnie były czarne. Taką też barwę odzyskają po zakończeniu prac.

Prace konserwatorskie obejmują też drewniany baldachim ambony ozdobiony lambrekinem (dekoracyjna tkanina) i rzeźbioną gołębicą - symbolem Ducha Świętego. Na konserwację i restauracja obiektów żeliwnych (ambony, balustrad, konsoli) w kościele miasto przeznaczyło dotację w wysokości 98 tysięcy złotych.

Ratusz przypomina, że prace konserwatorskie, współfinansowane przez miasto, trwają w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP od roku 2016. W ubiegłych latach konserwatorzy pracowali przy dekoracjach malarskich sklepienia. Na ścianach odsłonili freski z czasów karmelitanek bosych z pierwszej połowy XVIII wieku, które zamalowano w latach 60. XX wieku. Zakonserwowali także namalowane ponad galeriami, wprost na tynku, obrazy olejne z drugiej połowy XIX wieku. 

Prace konserwatorskie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMPUM Warszawa

Przetrwał wojnę bez większych zniszczeń

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy Krakowskie Przedmieściu znany jest jako kaplica Res Sacra Miser. Świątynia powstała w 1664 roku, gdy Helena Lubomirska przekazała część pałacu na rzecz klasztoru. To obiekt o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej, zwłaszcza, że jako jeden z niewielu warszawskich kościołów przetrwał działania wojenne bez większych zniszczeń.

Informowaliśmy również wpisaniu do rejestru zabytków willi Zborskich:

Willa Zborskich wpisana do rejestru zabytków
Willa Zborskich wpisana do rejestru zabytków MWKZ

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości