Warszawa pożegnała Gabrielę Kownacką

Warszawa

| ft.com, telegraph.co.ukfot. PAP/Leszek Szymanski

Uroczystości pogrzebowe aktorki odbyły się w kaplicy na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim.

Po nabożeństwie aktorkę żegnała rodzina, współpracownicy, przyjaciele i miłośnicy jej twórczości, m.in. Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Gołda Tencer, Ewa Wiśniewska, Piotr Fronczewski, Ewa Ziętek, Marian Opania, Wojciech Malajkat, i wiele innych warszawskich aktorek i aktorów.

List napisany przez Jana Englerta, dyrektora artystycznego stołecznego Teatru Narodowego, z którym Kownacka związana była od 1999 roku, przeczytał aktor tej sceny Marcin Hycnar.

-Mówiliśmy o niej Gabrysia jakby była kimś bliskim, przystępnym, milusim, jakby była w pełni nasza. A Gabrysia była naprawdę kobietą z niezwykłą klasą. Niezależną, samodzielną, silną, niezabiegającą ani o uznanie, ani o sympatię, ani o popularność - powiedział.

Pamiętana z komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka", a także z roli Anki Kwiatkowskiej z popularnego serialu "Rodzina zastępcza" aktorka zmarła 30 listopada. Miała 58 lat. Od dłuższego czasu zmagała się z rakiem

Gabriela Kownacka urodziła się w 1952 roku we Wrocławiu. W 1971 roku dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, której rektorem był wówczas Tadeusz Łomnicki. Na pierwszym roku zagrała rolę Zosi w filmie "Wesele" Andrzeja Wajdy. Była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie (od 1999 r.). Wcześniej grała na deskach warszawskich teatrów Kwadrat (1975-78), Współczesnego (1978-84) i Studio (1984-99).

pap/ec