Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Warszawa pożegnała Stanisława "Staśka" Wielanka

Warszawa

PAP/Bartłomiej ZborowskiWarszawa pożegnała Stanisława Wielanka

"Warszawiak z krwi i kości, bard stolicy" - napisała w liście o zmarłym w grudniu Stanisławie Wielanku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Lidera Kapeli Czerniakowskiej, później Warszawskiej oraz znawcę folkloru miejskiego pożegnano w środę w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy w liście odczytanym w środę w Kościele oo. Bernardynów przypomniała, że Stanisław Wielanek - "warszawiak z krwi i kości" - całe życie związał ze stolicą i całym sobą identyfikował się z rodzinnym miastem.

"Wielkie przywiązanie do stolicy"

"Śmiało można powiedzieć, że był bardem stolicy. Wszyscy znamy go jako współzałożyciela Kapeli Czerniakowskiej oraz założyciela Kapeli Warszawskiej - formacji dbających o to, aby folklor warszawski nie zaginął. Dzięki jego piosenkom możemy poznać, jak na przestrzeni lat zmieniał się klimat i obyczaje oraz obraz naszego miasta" - napisała.

"W jego repertuarze znalazły swoje miejsce zarówno piosenki starej Warszawy, Warszawy okupacyjnej, jak i współczesnej. Wszystkie jego utwory łączy wielkie przywiązanie do stolicy. Wszystko to sprawiło, że Stanisław Wielanek cieszył się uznaniem zarówno wśród starszego pokolenia, jak i młodych ludzi. Będziemy go pamiętać i wspominać jako osobę niezwykle aktywną i związaną całym sercem z Warszawą" - dodała.

Muzyka żegnali także członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy z kapeli, członkowie rady miasta i mieszkańcy stolicy. Wielanek został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Powsińskiej w Warszawie.

Z wykształcenia mechanik

Stanisław "Stasiek" Wielanek urodził się w 1949 r. w Warszawie. W dzieciństwie uczył się gry na akordeonie, później na fortepianie. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem. Ukończył także Studium Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

Był wokalistą, muzykiem, kompozytorem i znawcą folkloru miejskiego. Założył Kapelę Czerniakowską, której następnie przewodził (od 1970 r.) - stworzoną na wzór przedwojennych kapel podwórkowych. W 1985 r. utworzył Kapelę Warszawską. Oba zespoły grały muzykę biesiadną oraz piosenki z ulicy z czasów warszawskiej i lwowskiej okupacji. W ich repertuarze pojawiały się także kolędy i utwory żydowskie.

W swoim dorobku miał 34 płyty, z czego sześć uzyskało status złotych. Zagrał ok. 4 tys. koncertów - w tym także zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Był współautorem artykułów prasowych i felietonów o tematyce warszawskiej oraz scenariuszy widowisk artystycznych. Skomponował muzykę do spektaklu "Zaczarowany krawiec" wystawianego na deskach Teatru Żydowskiego.

Warszawski radny

Wielanek napisał książkę "Warszawa w piosence, wierszu i anegdocie". Był także autorem antologii "Szlagiery starej Warszawy", w której zebrał teksty i nuty do ponad 170 utworów.

Jak podaje Biblioteka Polskiej Piosenki, w 1990 r. zdobył nagrodę za piosenkę "Ej wy, wierzby" w konkursie im. T. Korian organizowanym przez emigrację polską we Francji. Był konsultantem krajowych i polonijnych kapel i zespołów podwórkowych. Utrzymywał stałe kontakty z animatorami folkloru polskiego na obczyźnie. Posiadał jeden z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych z folklorem miejskim.

Występował w filmach muzycznych i fabularnych o tematyce warszawskiej, m.in.: "Piosenki z mojej dzielnicy", "Wycieczka na Pragę", "Lwowskie piosenki", "Godzina W", "Dom", "Miasto 44".

W 2014 r. został warszawskim radnym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym Mokotów, był członkiem Komisji Kultury i Promocji Miasta.

20 grudnia minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył go brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

PAP/kz/mś