Najnowsze

Poseł PiS chce uhonorowania Bydgoszczy w Warszawie

Najnowsze

Autor:
dg/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl

O nadanie jednej z warszawskich ulic nazwy "Bydgoska" apeluje poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber. Jego zdaniem to dobry moment, bo w tym roku przypada setna rocznica powrotu tego miasta do Macierzy.

W liście do prezydenta Rafała Trzaskowskiego poseł Łukasz Schreiber napisał:

"Bydgoszcz, ósme pod względem liczby ludności miasto w Polsce, w tym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. W styczniu 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Frontu Wielkopolskiego z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim na czele, a Bydgoszcz została włączona w granice odrodzonej Rzeczpospolitej. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350 tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny".

Stwierdził, że to doskonały moment na uhonorowanie jego rodzinnego miasta.

Bydgoszcz nie jest osamotniona

Poseł ubolewa, że kilka miast z dawnego województwa bydgoskiego ma swoje ulice w stolicy, a Bydgoszcz nie. I podaje przykłady: Inowrocławska na Mokotowie, Nakielska na Woli, czy Tucholska na Żoliborzu.

"Należy podkreślić, iż bydgoszczanie wspierali odbudowę stolicy - to właśnie z Bydgoszczy przekazywano znaczący wkład na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy" - zaznaczył parlamentarzysta.

W przypadku miast wojewódzkich nieposiadających swojej nazwy w Warszawie Bydgoszcz nie jest osamotniona. Do tej pory w stolicy nie uhonorowano w ten sposób: Łodzi, Szczecina, Olsztyna, Opola oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Choć na przykład ulicą Zielonogórską możemy przespacerować się w Ursusie.

Ulice dla zasłużonych

O trendy i zwyczaje nadawania nazw stołecznym ulicom zapytaliśmy Annę Nehrebecką-Byczewską, radną i przewodniczącą komisji do spraw nazewnictwa miejskiego.

- Zwyczaj, który funkcjonuje od wielu lat, jest taki, aby w pierwszej kolejności warszawskim ulicom nadawać imiona zasłużonych dla tego miasta osób. Ponadto staramy się przywracać dawne, przedwojenne nazwy - opowiada Nehrebecka w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Przyznaje, że komisja stara się unikać nadawania ulicom imion osób żyjących lub nazw instytucji.

Jakie będą losy ulicy Bydgoskiej w Warszawie? Trudno w tej chwili ocenić.

- Potwierdzam, że wniosek do nas wpłynął. W najbliższych dniach zapozna się z nim prezydent Trzaskowski - mówi Tomasz Demiańczuk z zespołu prasowego warszawskiego ratusza.

Prezydent może przekazać go pod głosowanie rady miasta lub skierować do komisji nazewnictwa.

W banku nazw czeka setka pomysłów

Anna Nehrebecka podkreśla, że każdy może zawnioskować o nadanie nazwy ulicy, a komisja się nad takim wnioskiem pochyli. - Należy jednak pamiętać, że w banku nazw czeka w kolejce wiele zgłoszonych wcześniej propozycji. Jest ich ponad setka - przyznaje radna.

I dodaje: - O samej inicjatywie dowiedziałam się dziś z radia. Dobrze byłoby, gdyby jej pomysłodawca wskazał lokalizację przyszłej ulicy Bydgoskiej.

Warto dodać, że ulica Warszawska w Bydgoszczy już jest, i to w ścisłym centrum miasta, bo w bliskim sąsiedztwie dworca głównego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o dyskusji radnych ze Śródmieścia o alejce imienia Freddiego Mercury'ego:

Dyskusja o alejce dla Mercury’ego

"Projekt jest inicjatywą obywatelską"
"Projekt jest inicjatywą obywatelską"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autor:dg/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości