Najnowsze

Centrum Nauki Kopernik otwiera się dla zwiedzających. Będą nowe zasady wizyty

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plCentrum Nauki Kopernik otworzy się 10 czerwca

Zwiedzający będą mogli 10 czerwca powrócić do Centrum Nauki Kopernik. Do środka wejdzie jednak o połowę mniej osób niż dotychczas. W trakcie wizyty obowiązkowe będzie zasłanianie nosa i ust oraz częste mycie lub dezynfekowanie rąk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Choć galerie, muzea i miejsca kultury mogły otworzyć się dla zwiedzających już 4 maja, Centrum Nauki Kopernik pozostawało zamknięte w związku z epidemią koronawirusa o miesiąc dłużej. Otwiera się w środę 10 czerwca. "Będziemy działać w nowej rzeczywistości, która od nas wszystkich wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. A bezpieczeństwo w Koperniku zawsze było najważniejsze" - poinformowało Centrum Nauki Kopernik (CNK) na swojej stronie internetowej.

Dodano, że wprowadzono kilka nowych zasad dla zwiedzających. W budynku przebywać będzie mogło o połowę mniej zwiedzających niż wcześniej w tym samym czasie. "Takie rozwiązanie ułatwi zachowanie wymaganego dystansu (nie mniejszego niż dwa metry) i pozwoli komfortowo korzystać z eksponatów" - podkreślono.

Wszystkie osoby będą musiały mieć też zasłonięte nosy i usta oraz często myć lub dezynfekować ręce. Z wymogu noszenia maseczki wyłączone są dzieci do czwartego roku życia.

Część eksponatów będzie niedostępna

CNK poinformowało, że prezentowane eksponaty i powierzchnie często dotykane będą poddawane bieżącej dezynfekcji. Niedostępne będą eksponaty z silnym podmuchem powietrza i te, z którymi interakcja wymaga dmuchania lub zbliżania twarzy. Zwiększono również odległości pomiędzy eksponatami. Z informacji zamieszczonych przez CNK na Facebooku wynika, że na 200 eksponatów 13 zostanie wyłączonych, a 23 tymczasowo zabranych z ekspozycji.

Zwiedzający będą musieli poruszać się po CNK zgodnie z wyznaczonym kierunkiem, który ma ułatwić zachowanie bezpiecznego dystansu.

CNK udostępni dla zwiedzających nie tylko wystawy, ale też planetarium. Nieczynne pozostaną jednak Teatr Robotyczny oraz laboratoria. Teatr Wysokich Napięć będzie otwarty, ale nie będą w nim prowadzone pokazy.

Centra nauki wznawiają działalność

Podobnie jak muzea również inne centra nauki w Polsce otwierają się po kilkumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Na przykład w sobotę 6 czerwca otwarte zostanie ponownie Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które również przyjmie ograniczoną liczbę gości. Z kolei już od 16 maja można korzystać z atrakcji gdańskiego Hevelianum, które otworzyło dwie wystawy multimedialne: "Wehikuł czasu - człowiek i pocisk" i "Zabawy z historią". Działalność edukacyjną i popularyzatorską z zastosowaniem specjalnych środków ostrożności od 1 czerwca wznowiło też Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Informowaliśmy też o konkursie #63PL organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego:

Konkurs #63PL Muzeum Powstania Warszawskiego

"Liczy się pomysł, umiejętność operowania językiem filmu"
"Liczy się pomysł, umiejętność operowania językiem filmu"TVN24
wideo 2/3

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości