Najnowsze

Na pomoc Ukrainie. Jak zostać wolontariuszem w Warszawie?

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ukraińscy żołnierze odpalają haubicę Howitzer w pobliżu Charkowa
Ukraińscy żołnierze odpalają haubicę Howitzer w pobliżu Charkowa Reuters
wideo 2/20
Rosja atakuje Ukrainę

Warszawscy urzędnicy przygotowują się na pomoc obywatelom Ukrainy. Utworzyli specjalne punkty informacyjne dla osób, które uciekają ze swojego kraju przez konflikt. Szukają wolontariuszy. Jak się zgłosić?

Warszawa pomaga Ukraińcom, którzy do stolicy Polski uciekli przed wojną. Działa już specjalna infolinia, przygotowaliśmy materiały informacyjne w języku ukraińskim, otwarte zostały pierwsze punkty informacyjno-pomocowe.

Urzędnicy przygotowują miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach. - To ogromne wyzwanie dla miejskich służb, w sprostaniu którego nieoceniona jest pomoc wolontariuszy. Dziękuję wszystkim, którzy się do nas zgłaszają. Każdego, kto chciałby się włączyć w działania stolicy na rzecz tych, którzy w najbliższym czasie będą szukać schronienia w naszym mieście, zachęcam do zgłaszania - apeluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Jak zostać wolontariuszem i pomagać Ukraińcom?

Zadaniem wolontariuszy będzie wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu punktów informacyjno-pomocowych oraz udzielanie podstawowych informacji obywatelom Ukrainy, m.in. o organizacjach pomocowych i miejscach, gdzie udzielane jest wsparcie medyczne, prawne lub mieszkaniowe.

Chętni powinni mieć ukończony 18. rok życia i porozumiewać się w języku polskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Mile widziane są także osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski.

Urzędnicy zapewniają wolontariuszom ubezpieczenie NNW, zaświadczenie o odbytym wolontariacie oraz środki ochrony osobistej (maseczki, płyn do dezynfekcji).

Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie wolontariat.um.warszawa.pl

Miasto zbiera też informacje o wszystkich innych formach pomocy obywatelom Ukrainy. Propozycje darów i pomocy można przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych.

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości