Strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona, a opłaty podniesione

Autor:
kk/gp
Źródło:
PAP
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plStrefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Podwyżka opłat za postój w strefie płatnego parkowania jest zdaniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego "waloryzacją, zapowiadaną od wielu miesięcy". - To całkowicie naturalne, że te ceny rosną, chociaż w niewielkim stopniu. Jeśli porównać ceny parkowania w innych polskich miastach, to te w Warszawie są dalej na bardzo niskim poziomie - zaznaczył.

Podczas czwartkowej sesji warszawscy radni podejmą decyzję w sprawie zmian w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Pierwsza z nich dotyczy wyższych stawek za postój - pierwsza godzina ma kosztować 4,50 złotego zamiast 3,90. Wzrośnie też opłata za unikanie płacenia za parkowanie. Dodatkowo w projekcie uchwały znalazła się propozycja rozszerzenia strefy o dolny i górny Mokotów oraz okolice placu Hallera na Pradze Północ.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Prezydent stolicy o podwyżce cen za parkowanie

Propozycję podwyżek skomentował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - To jest waloryzacja, którą zapowiadamy od wielu, wielu miesięcy. To całkowicie naturalne, że te ceny rosną, chociaż w niewielkim stopniu. Jeśli porównać ceny parkowania w innych polskich miastach, to te w Warszawie są dalej na bardzo niskim poziomie - powiedział. Wyjaśnił, że chce uniknąć sytuacji, kiedy to przez wiele lat nie ma żadnych podwyżek, a potem nagle podwyżka jest mocno odczuwalna. - Stąd decyzja o waloryzacji kroczącej - zaznaczył Trzaskowski.

W tym samym tonie wypowiedział się wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz. - Opłaty w strefie płatnego parkowania są jednymi z najniższych. Pierwszy raz zostały podwyższone w ubiegłym roku. Wydaje się, że ta waloryzacja, jest jak najbardziej sensowna - powiedział.

Jak zaznaczył, cały czas rozszerzana jest strefa płatnego parkowania, tak żeby stworzyć w centrum przestrzeń, która będzie głównie dla komunikacji zbiorowej i dla pieszych. - W związku z tym ta waloryzacja jest zasadna, a jest też na tyle nieduża, że jest prawdopodobnie do przyjęcia dla naszych kierowców - ocenił.

Wyższe stawki za postój w SPPN

W proponowanej uchwale pierwsza godzina parkowania ma kosztować 4,50 zł zamiast 3,90. Druga godzina - 5,40 zł zamiast 4,60 zł, trzecia godzina - 6,40 zł zamiast 5,5 zł, czwarta i każda kolejna - po 4,50 zł zamiast 3,90 zł. Natomiast opłaty za abonament mieszkańca pozostają na takim samym poziomie - 30 zł rocznie za abonament rejonowy i 600 zł rocznie za abonament obszarowy.

Wzrosnąć ma również opłata za niezapłacony postój w strefie płatnego parkowania. Zamiast dotychczasowych 250 zł "zapominalski" kierowca będzie musiał zapłacić 300 zł.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (zdjęcie ilustracyjne)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, zaproponowana zmiana ma służyć znacznemu zmniejszeniu liczby kierowców unikających opłat za postój. W roku 2021 średni udział aut parkujących bez wniesienia opłaty oscylował wokół 11 procent. "Podwyższenie opłaty spowoduje, że część kierowców zacznie wnosić opłaty za postój, zaś część zmieni środek transportu" - napisano.

Do tej pory, gdy opłata została wniesiona w ciągu 7 dni był niższa i wynosiła 170 zł, po podwyżce będzie to 200 zł. "Celem tej zmiany jest zwiększenie skuteczności poboru opłat dodatkowych bez prowadzenia konieczności kosztownej windykacji" - napisano w uzasadnieniu.

Ponadto w uchwale proponuje się rezygnację z wymogu wykładnia biletu kontrolnego oraz czytelnej informacji o płatnościach mobilnych za przednią szybą zaparkowanego auta.

Radni zadecydują też o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania. Na Mokotowie rozszerzenie obejmie dolny Mokotów (do linii ul. Gagarina) oraz górny Mokotów (do linii ul. Różanej). Na Pradze-Północ rozszerzenie obejmie głównie obszar w okolicy pl. Hallera w kwartale ulic Jagiellońska, Ratuszowa, 11 Listopada oraz Starzyńskiego.

ZDM planuje kolejne rozszerzenie strefy płatnego parkowaniaZDM

Zmiany mogą wejść w życie już w wakacje

Zmiany wejdą w życie 15 sierpnia 2022 roku, oprócz podwyżki opłaty za niepłacenie za postój, która zacznie obowiązywać 2 stycznia 2023 roku.

Według wyliczeń ratusza, do budżetu miasta z tytułu opłat za parkowanie wpłynie ponad 180 milionów złotych rocznie. Rozszerzenie strefy to kolejne 22 miliony złotych w budżecie. Jedno miejsce ma szacunkowo przynosić 3504 złote rocznie.

To kolejna podwyżka opłat za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Poprzednia miała miejsce w 2020 roku, a nowa taryfa zaczęła obowiązywać od stycznia 2021 roku. Zwiększono wtedy opłatę za pierwszą godzinę postoju z 3 zł do 3,90 zł, za drugą z 3,60 do 4,60 zł, za trzecią z 4,20 zł do 5,50 zł, a za czwartą i kolejne godziny postoju z 3 zł do 3,90 zł.

Autor:kk/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości