Kaleta wbija szpilkę Trzaskowskiemu. "Objechał Polskę, objechał świat, nie miał czasu dla Warszawy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat"
"Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat"TVN24
wideo 2/2
"Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat"TVN24

- Zdążył objechać świat, a nie ma czasu na spotkania z mieszkańcami - mówił o Rafale Trzaskowskim wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Krytykował prezydenta Warszawy także za nadmierną - w jego ocenie - aktywność międzynarodową i niezrealizowane obietnice wyborcze. Swoje uwagi mają także radni Prawa i Sprawiedliwości. Wytykają, że nic nie dzieje się w sprawie budowy metra w Ursusie i nowych mieszkań komunalnych.

W środę przed stołecznym ratuszem odbyła się konferencja zorganizowana przez przedstawicieli Solidarnej Polski. Poseł i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz radny Pragi Południe Damian Kowalczyk przedstawili "Piątkę Trzaskowskiego", czyli "niezrealizowane obietnice prezydenta Warszawy".

Kilkadziesiąt delegacji Rafała Trzaskowskiego

Sebastian Kaleta rozpoczął od obietnicy Rafała Trzaskowskiego z 2020 roku. Wówczas prezydent Warszawy zapowiedział, że odwiedzi każdą stołeczną dzielnicę. Pierwsze spotkania zorganizowano w Wawrze, drugie na Ursynowie - ostatniego dnia lutego 2020 roku. Pojawiły się tłumy. Zaplanowano kolejne spotkanie, ale odwołano je ze względu na pandemię COVID-19, która dotarła do Polski w połowie marca.

W ostatnich miesiącach objazd dzielnic wznowiono. Prezydent spotkał się kolejno z mieszkańcami Białołęki, Wesołej i Rembertowa.

- Kilka dni temu Warszawę z każdej strony atakował plakat Rafała Trzaskowskiego. Jaśnie panujący nam prezydent odwiedzi Rembertów, cała Warszawa czeka, aż odwiedzi jedną z dzielnic Warszawy. I tak mi się przypomniało, że Rafał Trzaskowski obiecywał objazd całej Warszawy, każdej dzielnicy. Miał to zrobić w 2020 roku, jest 2023 rok odwiedził pięć - kpił Sebastian Kaleta. - Można by powiedzieć "zaszył się w tym ratuszu". Ale nie! Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat. Był łącznie w 29 delegacjach międzynarodowych w czasie swojej prezydentury przez cztery lata. W tym sześć razy w Belgii, bo na Polskę musi regularnie donosić w Brukseli - zarzucał wiceminister sprawiedliwości.

Wyliczał, że prezydent stolicy odbył 33 delegacje w Polsce. - Objechał Polskę, objechał świat, nie miał czasu dla Warszawy - ocenił. - To jest jego stałe podejście do obietnic, jak powie, że coś zrobi, znaczy, że będzie odwrotnie - krytykował i przeszedł o wyliczania - jego zdaniem - niezrealizowanych deklaracji.

Ujął je w "Piątkę Trzaskowskiego". Sebastian Kaleta wskazywał też, że Rafał Trzaskowski "obiecywał, że do 2020 roku w Warszawie nie będzie kopciuchów". - A dziś w Warszawie są 5852 kopciuchy. Z tego aż 373 należą bezpośrednio do miejskich jednostek - mówił poseł.

Obwiniał prezydenta stolicy o "zastój inwestycyjny". - Miały być linie tramwajowe na Zieloną Białołękę, na Gocław, na Wilanów. Raczkuje budowa tramwaju na Wilanów, ale mieszkańcy narzekają, w jaki sposób jest ta inwestycja przeprowadzana. Miała być obwodnica na Pradze, nie ma - wytykał.

Radny krytykuje strefę płatnego parkowania

Południowopraski radny Damian Kowalczyk zaatakował Rafała Trzaskowskiego za strefy płatnego parkowania, które cywilizują postój w Śródmieściu, na Żoliborzu, Mokotowie czy Pradze Południe. - W 2020 roku ta strefa liczyła 20 tysięcy; dziś mamy już 60 tysięcy. W 2020 roku budżet Warszawy przyjmował od kierowców 75 milionów złotych, w 2022 już 150 milionów złotych, a w 2023 roku zapowiadane jest, że z kierowców zostanie ściągnięte 180 milionów złotych. Nikt nie chce płacić za miejsca parkingowe, ale strefa płatnego parkowania wciąż się rozrastała. Rafał Trzaskowski zapowiadał, że na pierwszy samochód w rodzinie będzie darmowy abonament, ta obietnica też nie został spełniona - grzmiał radny.

Przypomnijmy: abonament rejonowy kosztuje 30 złotych rocznie, czyli 2,5 złotego miesięcznie (mniej niż 20-minutowy bilet na komunikację miejską).

Radny mówił też, że miasto w niewystarczający sposób pomaga potrzebującym. W tym kontekście Kowalczyk wskazał m.in. podwyżkę czynszów w lokalach komunalnych.

Radni PiS o obietnicy metra w Ursusie

Konferencję prasową wokół obietnic i działalności prezydenta Warszawy zorganizowali także w środę radni Prawa i Sprawiedliwości. Wskazywali między innymi na problemy komunikacyjne mieszkańców Ursusa, a zwłaszcza tych, którzy zdecydowali się zamieszkać na nowym osiedlu przy ulicy Posag Siedmiu Panien.

Dariusz Grylak, radny PiS z dzielnicy Ursus, podkreślił, że rozwija się ona bardzo dynamicznie, a według różnych szacunków ma tutaj zamieszkać od 35 do 40 tysięcy nowych mieszkańców. - W tej chwili mamy już duże problemy z wyjazdem z tych osiedli poza teren Ursusa. Aż strach pomyśleć, co będzie, jak te wszystkie inwestycje zostaną zakończone. Co prawda mamy niedaleko stację PKP Ursus Północny, natomiast kolej sama nie obsłuży tak dużej ilości mieszkańców. Jedynym rozwiązaniem, które zapobiegnie temu problemowi, jest wybudowanie metra dla mieszkańców tych osiedli - powiedział Grylak.

Inny radny PiS z tej samej dzielnicy Łukasz Nejman zaznaczył z kolei, że prezydent Rafał Trzaskowski, gdy ubiegał się o urząd, obiecał mieszkańcom Ursusa metro. - Oczywiście nikt nie wymagał od prezydenta tego, żeby już w 2023 roku można było korzystać z tego metra. Jednakże póki co nie widać w ogóle szansy na to, żeby coś mogło się w tym zakresie zmienić - ocenił. - Metro w Ursusie będzie może za 20-30 lat - mówił Nejman.

Dodał, że dzielnica już ma problemy z komunikacją. - Każdego dnia coraz większe korki utrudniają życie mieszkańcom Ursusa. Mamy nadzieję, że coś w końcu w tym zakresie się zmieni i mieszkańcy Ursusa będą mogli normalnie żyć i normalnie dojeżdżać do pracy - stwierdził.

Z kolei miejski radny PiS Stanisław Dratkiewicz zauważył, że program budowy metra w Ursusie był elementem zapisanym w programie Rafała Trzaskowskiego. - Możemy tam zajrzeć i przeczytać, że prace miały rozpocząć się do roku 2023. Niestety póki co, nic się nie dzieje. Radni Warszawy składali w tej sprawie poprawki do budżetu, ale zostały one odrzucone. Chcieliśmy przynajmniej rozpocząć prace przygotowawcze - podkreślił.

Wskazał też, że na komisji budżetowej radni dowiedzieli się, że inwestycja, jaką jest metro w Ursusie, nie znajdzie się w inwestycjach miejskich do 2030 roku. - Mam nadzieję, że to, co ostatnio obiecał premier Morawiecki, czyli trzy miliardy złotych na budowę metra, zostaną przyznane na budowę metra w części do Ursusa - powiedział.

Projekt pięciu linii metra w WarszawieAnna Lewandowska radna Dzielnicy Ursus/ Facebook

Co z mieszkaniami komunalnymi i nowym domem kultury na Bemowie?

Christian Młynarek, radny PiS z dzielnicy Włochy, zaznaczył z kolei, że brak metra w tej części Warszawy negatywnie odczują również mieszkańcy jego dzielnicy. Podkreślił też, że prezydent Rafał Trzaskowski wizytując dzielnice w 2018 roku w kampanii wyborczej obiecał, że będzie budował w Warszawie półtora tysiąca mieszkań komunalnych rocznie oraz zakomunikował, że do końca 2021 roku w dzielnicy Włochy powstanie budynek komunalny dla kilkudziesięciu rodzin. - Mamy rok 2023. Ten budynek nie powstał. W budżecie miasta na bieżący rok nie ma na ten cel ani złotówki. Nie ma pozwolenia na budowę. Nie ma nawet projektu takiego budynku. Jednocześnie rośnie lista osób oczekujących na zawarcie umowy najmu z zasobu miasta. Aktualnie na tej liście znajdują się 162 rodziny. Są to rodziny, które potrzebują pomocy mieszkaniowej, a na skutek tej niezrealizowanej obietnicy tej pomocy nie otrzymują - powiedział Młynarek.

Natomiast radny województwa mazowieckiego Michał Grodzki (PiS) wskazał, że prezydent Rafał Trzaskowski w trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku obiecywał powstanie Domu Kultury na Bemowie u zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Radiowej. - Do tej pory mimo uregulowanych spraw z gruntem, uregulowanych spraw z projektem tego Domu Kultury, ten dom powstać nie może. Co więcej, nie zostały nawet wykonane żadne prace w tym kierunku, a środki przeznaczone na jego realizację zostały zdjęte głosami radnych Platformy Obywatelskiej z budżetu na najbliższe lata. Zatem realizowanych obietnic nie możemy się doczekać - powiedział Grodzki.

Trzaskowski odpowiada na krytykę radnych

Zapytany w środę o kwestię metra w dzielnicy Ursus, prezydent Rafał Trzaskowski zapewnił, że stara się realizować wszystkie swoje obietnice. - Jeżeli chodzi o plany metra, to mówiłem w samej kampanii, że jest to rozpisane po pierwsze na dwie kadencje, a po drugie, że muszą być na to pieniądze unijne. Bo bez tego go nie wybudujemy. Prezentujemy również kolejne plany tego, jak metro ma wyglądać. Oczywiście zaczynamy od trzeciej linii, ale równolegle będziemy planować linię czwartą - podkreślił Trzaskowski

Dodał, że jeśli chodzi o inwestycje oświatowe, to większość tych inwestycji, które obiecał, jest realizowana. - Natomiast czasami, rzeczywiście występują opóźnienia i to w całej Europie, które wynikają z COVID-u, załamania łańcucha dostaw, wojny na Ukrainie, z astronomicznych wzrostów kosztów materiałów budowlanych - zaznaczył.

Autorka/Autor:kz,kk/b,r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl