Najnowsze

"Dziadek i babcia nie chcieli uciekać. Pilnują dobytku życia". Pociąg Kolei Mazowieckich przywiózł uchodźców do Warszawy

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: mamy miejsca dla dzieci z Ukrainy
Trzaskowski: mamy miejsca dla dzieci z Ukrainy TVN24
wideo 2/3
TVN24Trzaskowski: mamy miejsca dla dzieci z Ukrainy

Po przyjeździe mówią, że chcą uciec jak najdalej od wojny. Jedni zostają w Warszawie, dla innych stolica jest tylko przystankiem. Nad ranem pociąg Kolei Mazowieckich przywiózł na dworzec Wschodni kilkaset osób.

W czwartek nad ranem do stolicy przyjechał kolejny już pociąg humanitarny. Tym razem transport zorganizował Mazowiecki Urząd Marszałkowski. Z wagonów wysiadło około 650 osób. 

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Dwa dni w podróży

Pociągiem przyjechały m.in. dwie siostry Swietłana i Jana z Kropywni w obwodzie kijowskim. Uciekły przed wojennym dramatem ze swymi dziećmi. Swietłana ze swą siedmioletnią córką o tym samym imieniu. Jana natomiast wzięła z sobą sześcioletniego Aleksandra i dwunastoletniego Artana.

Rodzina była w podróży już od ponad dwóch dni. - Jechaliśmy elektryczką (pociąg podmiejski – red.), samochodem, szliśmy pieszo, a potem pociągiem do Chełma, skąd nas znów zabrali pociągiem – wylicza zmęczonym głosem Jana.

Ich dom ocalał, nie został zniszczony, ani uszkodzony w wyniku walk. - Zostali w nim dziadek i babcia. Nie chcieli uciekać. Postanowili pilnować dobytku całego życia – podkreśliła Swietłana.

Obie kobiety jadą do Berlina. Tam mieszkają ich znajomi. Są z nimi umówione. Liczą na ich pomoc.

Bezpłatna podróż kolejami

Jana i Swietłana nie wiedzą na razie, gdzie zatrzymają się w Warszawie. Mają nadzieję na pomoc władz. - Chcemy kupić bilety i jak najszybciej jechać jak najdalej od wojny – zapowiedziała Jana.

Jeszcze dalej chce uciec starsze małżeństwo z Charkowa. Pocisk rakietowy zniszczył ich dom. Nie mają dokąd wracać. Jadą do Paryża, do rodziny.

Pociąg Kolei Mazowieckich przejął w Chełmie pasażerów podróżujących do Dorohuska kolejami ukraińskimi. Nad uchodźcami w pociągu czuwali pracownicy Kolei Mazowieckich oraz medycy. Uciekinierzy otrzymali jedzenie, picie. A dzieciom rozdawano zabawki.

– Najważniejsze, że Uchodźcy są już bezpieczni w naszym kraju. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc – kolejarzom, obsłudze pociągu, pracownikom urzędu marszałkowskiego i wolontariuszom – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Podróżowały z nami głównie kobiety i dzieci. Często przewoziły dobytek, ale też domowe zwierzęta. Mimo olbrzymiego zmęczenia i nocnej pory podróży, mało kto tej nocy spał. Emocje były ogromne – zauważa Marta Milewska rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

– Pasażerowie podkreślali, że odetchnęli dopiero przekraczając granicę i wsiadając do naszego pociągu. To dla nich wielki dramat i niewyobrażalny stres. Dziękowali Polakom za całą pomoc. Część podróżnych zostanie w Warszawie, a część planowała dalszą podróż do rodzin i przyjaciół w Niemczech czy Francji – dodaje.

W pomoc zorganizowaną przez urząd zaangażowały się też mazowieckie firmy, które zaopatrzyły pociąg w niezbędne produkty żywnościowe. - Duży ukłon w ich stronę, gdy tylko dostaliśmy informację o terminie odjazdu pociągu, w szybkim tempie przywiozły dary - podkreśliła rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Od soboty obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami Kolei Mazowieckich bezpłatnie na podstawie paszportu.

Oglądaj TVN24 w internecie:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości