Warszawa pobiła rekord: wynajęto 573 tys. mkw. biur

Warszawa

fot

Warszawski rynek nieruchomości bije rekordy. W stolicy w ubiegłym roku wynajęto ponad 573 tys. m.kw. powierzchni biurowej. W Warszawie buduje się również najwięcej tego typu budynków - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Jones Lang LaSalle.

Dyrektor z Jones Lang LaSalle Anna Kot w komentarzu do raportu podkreśla, że w 2011 r. rozpoczęła się w Warszawie realizacja kilku nowych inwestycji biurowych, dzięki czemu podaż zwiększy się w drugiej połowie tego roku.

Dwa razy więcej

-Prognozujemy, iż w 2012 r. w stolicy łącznie do użytkowania oddanych zostanie około 254 tys. mkw biur - dwukrotnie więcej niż w roku 2011 i o 26 proc. więcej w odniesieniu do danych z 2010 r. - powiedziała Kot.

Dodała, że w całej Polsce realizowane są obecnie nowoczesne obiekty biurowe o łącznej powierzchni ponad 1 mln mkw., co oznacza ponad 100-proc. wzrost w odniesieniu do stanu z początku 2011 r. Najwięcej buduje się w Warszawie (592 tys. mkw.) i Wrocławiu (prawie 100 tys. mkw.). Stawki czynszów wynoszą 11-25 euro za mkw. miesięcznie, zależnie od lokalizacji i standardów.

Nie tylko prestiż

Analitycy są zgodni, że rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych w Polsce można podzielić na dwie główne strefy: Warszawę oraz resztę Polski. Joanna Mroczek z firmy doradczej CBRE zajmującej się analizą nieruchomości komercyjnych podkreśla, że Warszawa przyciąga przede wszystkim przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na Polski rynek.

"Oprócz prestiżu, jaki daje lokalizacja siedziby w stolicy Polski, miasto oferuje również relatywnie dobrą infrastrukturę transportową, sąsiedztwo wielu znanych, międzynarodowych firm" - powiedziała PAP Mroczek.

Z danych CBRE wynika, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wynoszą obecnie 3 mln 597 tys. m kw., w Krakowie - 528 tys. m kw., we Wrocławiu - 400 tys. m kw., w Trójmieście - 365 tys. m kw.

PAP/ran//ec