Najnowsze

Dostawca pizzy pobił kontrolera strefy płatnego parkowania. Wyrok

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZDMKontrolerzy ZDM (zdjęcie ilustracyjne)

Na prace społeczne skazał sąd dostawcę pizzy, który kilka miesięcy temu pobił kontrolera Zarządu Dróg Miejskich, próbującego wystawić mu mandat. Napastnika obciążono także kosztami procesowymi.

Do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia przy ulicy Inflanckiej. Dwóch kontrolerów strefy płatnego parkowania wystawiało mandat po tym, jak zauważyli, że w jednym z samochodów nie ma ważnego biletu. Wtedy na miejscu pojawił się jego kierowca. Po krótkiej wymianie zdań podszedł do jednego z kontrolerów i kopnął go w ramię. Następnie wyjął z samochodu drewnianą kantówkę i uderzył nią pracownika ZDM w głowę. Agresywnym kierowcą był dostawca pizzy. Sam zgłosił się na policję.

Wyrok za pobicie kontrolera

"Sąd nie miał kłopotu z wydaniem wyroku, bo wina nie budziła wątpliwości. Chuligan został skazany na 10 miesięcy ograniczenia wolności w postaci 30 godzin nieodpłatnych prac społecznych w każdym miesiącu. Dodatkowo obciążono go kosztami procesu" - przekazał w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich.

Drogowcy podkreślili, że pobity kontroler odniósł lekkie obrażenia, dlatego sprawca otrzymał łagodną karę ograniczenia wolności. "Gdyby napaść spowodowała uszczerbek na zdrowiu utrudniający normalne funkcjonowanie dłużej, niż przez 7 dni, groziłoby mu pozbawienie wolności na czas od 3 miesięcy do 5 lat" - zaznaczono w komunikacie.

Agresja słowna i fizyczna

ZDM zwraca uwagę, że kontrolerzy "często spotykają się z agresją, zwykle słowną". Ale zdarzają się również ataki fizyczne. W styczniu 2017 roku agresywny kierowca nie tylko pobił kontrolera, ale również zabrał mu terminal do kontrolowania opłat oraz telefon. Z kolei w sierpniu 2018 kierowca uderzył kontrolerkę.

"Każdą taką sytuację zgłaszamy na policję, wnosimy w imieniu naszego pracownika opłaty sądowe i jeśli jest taka potrzeba pomagamy napisać pozew. Tego rodzaju prymitywne zachowania muszą być piętnowane i sprawca musi ponieść karę" - podkreślili drogowcy.

ZDM zwraca uwagę na ataki na kontrolerów już od kilku lat. Uderzenie w twarz, celowe potrącenie autem, ciężkie pobicie – to najgorsze incydenty z długiej listy tego, czego doświadczają w pracy osoby sprawdzające opłaty parkingowe. Dlatego drogowcy przygotowali film, w którym przypominają kierowcom o zasadach kultury i o tym, że kontrolerzy wykonują jedynie swoją pracę.

Spot kampanii "Kontroluj się"
Spot kampanii "Kontroluj się" ZDM

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości