Wyższe opłaty i kary, za darmo po 20. Od stycznia nowe zasady parkowania

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plStrefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Od 4 stycznia nowego roku mieszkańców i kierowców w dzielnicach objętych Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego czekają zmiany. W życie wejdą dwie - dotyczące stawki opłat i godzin ich obowiązywania - przekazał ratusz.

Od 4 stycznia 2021 roku zmieni się opłata za pierwszą i kolejne godziny parkowania. Będzie to pierwsza podwyżka od 2008 roku - stawka wzrośnie z 3 złotych do 3,9 za pierwszą godzinę parkowania. Druga ma kosztować 4,6 złotego, trzecia - 5,5, a czwarta i każda kolejna znów 3,9. Opłaty będą obowiązywała w dni powszednie od godziny 8 do 20 (teraz są pobierane do 18).

Ze zmian wskazanych w uchwale rady miasta od 4 stycznia nie wejdą w życie te dotyczące zasad wydawania abonamentów mieszkańca. W tej części uchwałę unieważnił wojewoda. Zmiany miały dotyczyć ceny za drugi i kolejne abonamenty w gospodarstwie domowym (miał kosztować 1200 złotych) oraz powiązania prawa do abonamentu z rozliczaniem PIT w Warszawie. - Miastu przysługuje prawo do odwołania się od decyzji wojewody, ale oznacza to w praktyce wstrzymanie zmian na kilkanaście miesięcy, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

- Przeanalizujemy i zarekomendujemy inne mechanizmy, które pozwolą ograniczyć liczbę wydawanych abonamentów, tak by otrzymywały je te osoby, które ich rzeczywiście potrzebują. Nie chcemy się o to spierać przez najbliższy rok również dlatego, że drugi z unieważnionych elementów - powiązanie abonamentu z rozliczeniem podatku PIT – najwyraźniej nie budzi dużych wątpliwości (jest stosowany również w innych miastach, a w Warszawie rozliczający PIT w stolicy korzystają między innymi z tańszych biletów okresowych w komunikacji miejskiej), po prostu stał się "ofiarą" unieważnienia zmian w abonamentach – dodaje.

Od 4 stycznia zmienią się też kary. - Po wielu latach urealniliśmy również stawki za brak opłaty parkingowej w SPPN. Do niedawna "mandat" za unikanie opłat wynosił jedynie 50 złotych, co w nieuczciwy sposób wykorzystywali niektórzy kierowcy. W wyniku uchwały opublikowanej w sierpniu stawka za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój wynosi 250 lub 170 złotych, kara jest mniejsza w przypadku uregulowania płatności w ciągu siedmiu dni od wystawienia dokumentu – mówi Gałecka.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości