Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Najnowsze

Pierwsze światło na chanukowej menorze przed Pałacem Kultury i Nauki

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Chanuka w Warszawie

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz rabin Szalom Ber Stambler - dyrektor Chabad Lubawicz Polska - zapalili pierwsze światło na chanukiji, menorze zapalanej podczas żydowskiego święta Chanuka.

Chanukowa menora została ustawiona przed Pałacem Kultury i Nauki. - Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek - powiedział podczas piątkowej uroczystości Rafał Trzaskowski.

Symbol zwycięstwa dobra nad złem

Święto Chanuki, nazywane również Świętem Świateł, to jedno z najradośniejszych świąt w judaizmie. Jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 164 r. p.n.e. w Świątyni Jerozolimskiej - zwycięstwie Machabeuszy nad Grekami. Hellenistyczny władca Antioch IV, zdobywając wcześniej Jerozolimę, zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu. Po pokonaniu najeźdźców w 164 r. p.n.e. Żydzi ponownie poświęcili Świątynię Jerozolimską, gdzie podczas najazdu grecki król wprowadził kult jednego z hellenistycznych bóstw. Chanuka trwa osiem dni i rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego w grudniu. Każdego kolejnego dnia na chanukowym świeczniku przybywa jedno światełko - symbol pokoju oraz zwycięstwa dobra nad złem. Skupiając się w kręgu tego światła, ludzie w miastach i miasteczkach na całym świecie łączą się ponad podziałami religijnymi i narodowościowymi w imię ogólnoludzkich wartości humanistycznych.

W poprzednich latach chanukija była ustawiana również na placu Grzybowskim:

Chanuka w WarszawieTVN24

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa