Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Tramwaj na Gocław. Pięć ofert w przetargu na projekt trasy

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaje WarszawskieTramwaj na Gocław

Urzędnicy właśnie otworzyli oferty. Najtańsza opiewa na blisko 6 milionów złotych.

W przetargu wpłynęło pięć ofert. Najniższą cenę - 5 830 200 złotych - zaproponowało konsorcjum MPRB, MP-Mosty i Arcadis. Z kolei najdroższą ofertę złożyła firma TPF - 10 452 638,71 złotych.

O wyborze najkorzystniejszej oferty w 80 proc. ma decydować cena, a w 20 proc. - doświadczenie projektantów. Warszawscy tramwajarze na realizację inwestycji przeznaczyli 6 261 000 złotych.

Wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na opracowanie projektów budowlanych, a sama budowa planowana jest na lata 2021-2023.

Przejazd zajmie 20 minut

"Nowy odcinek będzie miał swój początek w pobliżu skrzyżowania Międzynarodowej i alei Waszyngtona. Pobiegnie wzdłuż wschodniego brzegu Kanału Wystawowego, gdzie planowane są ogólnodostępne zielone tereny rekreacyjne i ciągi spacerowe. Dalej tory poprowadzone zostaną nad aleją Stanów Zjednoczonych po wiadukcie, na którym powstanie wygodny węzeł przesiadkowy. Dzięki temu będzie można wygodnie przesiąść się z tramwajów do autobusów jadących w kierunku stacji metra Politechnika, Grochowa i Rembertowa" - podaje urząd miasta.

Dalej trasa tramwaju usytuowana będzie pomiędzy nowo zbudowanymi osiedlami przy ulicy Nowaka-Jeziorańskiego do ulicy generała Bora-Komorowskiego. Ostatnie półtora kilometra nowej trasy pobiegnie w ciągu ulicy Bora-Komorowskiego do pętli autobusowej, znajdującej się w pobliżu trasy Siekierkowskiej.

Długość całej trasy tramwajowej ma wynieść ponad 3,6 kilometra, a przejazd zajmie około 20 minut. Na trasie powstać ma siedem przystanków.

Tramwaj do Wilanowa

W poniedziałek zakończył się z kolei przetarg na tramwaj do Wilanowa. Zgłosiło się do niego pięć spółek: PROGREG z ofertą za prawie 9,25 miliona złotych, Egis Poland - ponad 13 mln zł, konsorcjum MPRB, MP-Mosty i Arcadis - blisko 12,2 mln zł, Shuessler-Plan Inżynierzy - prawie 13,5 mln zł oraz Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu - około 11,7 mln zł.

W budżecie (ponad 9,9 milionów złotych) zmieścił się tylko pierwszy wykonawca. Tramwajarze analizują obecnie oferty.

Jak zapowiedział ZTM, trasa tramwaju na Wilanów zacznie się przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie będzie przebiegać ulicą Rakowiecką do Puławskiej. Ze skarpy warszawskiej w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaje pojadą ulicą Goworka i Spacerową.

"Dalej trasa będzie przebiegała ulicą Jana III Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów" - poinformowali urzędnicy. Według ich zapowiedzi, powstaną dwie odnogi trasy - pierwsza wzdłuż Gagarina aż do Czerniakowskiej, druga będzie zlokalizowana wzdłuż ulicy Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny.

"Główna trasa do Miasteczka Wilanów będzie zbudowana w Alei Rzeczpospolitej, a końcowy terminal znajdzie się w pobliżu skrzyżowania Rzeczypospolitej z Branickiego" - czytamy w komunikacie.

Źródło: tvnwarszawa.pl

ab/pm