Alkohol na bulwarach pozostaje legalny. Jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Ratusz nie zgadza się z wyrokiem dotyczącym alkoholu na bulwarach
Ratusz nie zgadza się z wyrokiem dotyczącym alkoholu na bulwarachTVN24
wideo 2/2
TVN24Ratusz nie zgadza się z wyrokiem WSA dotyczącym alkoholu na bulwarach (wideo archiwalne)

Picie alkoholu na bulwarach wiślanych pozostanie legalne. Naczelny Sąd Administracyjny poparł kasację ratusza wniesioną wobec wyroku niższej instancji, który unieważniał uchwałę Rady Warszawy. Jak stwierdził sąd, nie naruszyła ona ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w środę wyrok w sprawie legalnego picia alkoholu nad Wisłą. Kasacja wniesiona do NSA przez prezydenta Warszawy dotyczyła wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność uchwały Rady Warszawy w odniesieniu do bulwarów wiślanych. Jak poinformował stołeczny ratusz, NSA uznał skargę kasacyjną miasta. To oznacza, że obecnie zarówno na bulwarach, tak jak i po drugiej stronie Wisły - czyli na plaży Poniatówce - można legalnie pić alkohol.

Urzędnicy przytaczają fragment ustnego uzasadnienia wyroku, w którym sąd stwierdził, że uchwała Rady Warszawy nie naruszyła ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ocenił też, że akta sprawy dały możliwość poznania motywów decyzji Rady.

- Bulwary wiślane mają służyć mieszkankom i mieszkańcom do relaksu i wypoczynku. Rada Warszawy dopuściła wyjątkowo w tym miejscu "piwo pod chmurką" i nie przeciwstawiamy się kulturalnemu spożywaniu alkoholu. Porządku na tym obszarze, jak i w całym mieście pilnują i będą pilnować odpowiednie służby. Ufam, że będzie się udawało pogodzić potrzeby gości spędzających czas nad Wisłą z potrzebami mieszkańców i mieszkanek okolicy - powiedziała dyrektorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska, cytowana w komunikacie ratusza.

Bulwary WiślaneUrząd m.st. Warszawy

Historia zniesienia zakazu picia alkoholu nad Wisłą

W 2018 roku Rada Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła bulwarów wiślanych, druga - plaży Poniatówka. W lutym 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę mieszkańców z okolic bulwarów (Powiśla) na uchwałę rady z 2018 roku dopuszczającą picie alkoholu na bulwarach. Mieszkańcy chcieli, by na bulwarach obowiązywał zakaz picia. Twierdzili, że nocami na Powiślu jest przez to głośno.

Sąd uwzględnił skargę mieszkańców i uznał uchwałę za nieważną. W pisemnym uzasadnieniu WSA ocenił, że "w rozpoznawanej sprawie brak informacji, by organ gminy przeprowadził analizę wpływu projektowanej uchwały na kształtowanie polityki społecznej gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".

Z wyrokiem WSA nie zgodził się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i postanowił wnieść skargę kasacyjną do NSA. Wstrzymało to decyzję sądu wojewódzkiego - aż do dzisiejszego rozstrzygnięcia.

25 stycznia NSA oddalił skargi na uchwałę, utrzymując tym samym jej ważność. Oznacza to, że zgodnie z uchwałą Rady Warszawy sprzed pięciu lat można pić alkohol zarówno na bulwarach, jak i na Poniatówce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości