Najnowsze

Pensje burmistrzów są wyższe niż zarobki prezydenta stolicy

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski otworzył Paradę Równości
Rafał Trzaskowski otworzył Paradę RównościTVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Trzaskowski otworzył Paradę Równości

Burmistrzowie warszawskich dzielnic, poza jednym wyjątkiem, zarabiają więcej niż ich przełożony -prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W ich wynagrodzeniach są jednak spore różnice - wahają się one od 225 do 112 tysięcy złotych. Najwyższą pensję otrzymuje burmistrzyni Targówka Małgorzata Kwiatkowska.

Rządzący stolicą Rafał Trzaskowski zarobił w 2021 rok ponad 160 tysięcy złotych. To mniej niż w roku 2020 i mniej, niż otrzymała za swoją pracę czwórka jego zastępców. Jak informowaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl, jedna z wiceprezydentek zainkasowała ponad dwa razy więcej niż jej szef.

W Biuletynie Informacji Publicznej są też dostępne oświadczenia majątkowe burmistrzów 18 warszawskich dzielnic. Okazuje się, że również podlegli Trzaskowskiemu burmistrzowie zarabiają znacznie więcej niż on. Rekordowe wynagrodzenie, ponad 225 tysięcy złotych, pobrała w 2021 roku burmistrzyni Targówka Małgorzata Kwiatkowska. Najniższą pensję za swoją pracę dostaje burmistrzyni Ochoty Dorota Stegienka - jedynie ponad 112 tysięcy rocznie i jest to jedyny włodarz dzielnicy, który zarabia mniej niż prezydent Warszawy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Burmistrzyni Targówka Malgorzata KwiatkowskaUD Targówek

Ile zarabiają warszawscy burmistrzowie?

Ponad 200 tysięcy złotych rocznie zarabiają jeszcze burmistrzyni Bemowa Urszula Kierzkowska - około 209 tysięcy i burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk - około 203 tysiące. Mniej niż oni, ale więcej niż Rafał Trzaskowski, mają burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski (około 182 tysięcy) oraz burmistrzowie: Śródmieścia - Aleksander Ferens i Mokotowa - Rafał Miastowski (obaj po około 178 tysięcy). Burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski zarabia około 174 tysięcy, burmistrz Wesołej Marian Mahor około 173 tysięcy. O tysiąc złotych mniej (około 172 tysiące) dostają za swoją pracę burmistrzowie: Ursynowa - Robert Kempa i Woli - Krzysztof Strzałkowski.

Poniżej 170 tysięcy, ale wciąż więcej niż prezydent stolicy, zarabiają: burmistrz Włoch Jarosław Karcz (około 168 tysięcy), Żoliborza Paweł Michalec (około 163 tysięcy), burmistrzyni Pragi-Północ Ilona Soja-Kozłowska (około 161 tysięcy).

Na samym końcu listy płac jest burmistrzyni Ochoty Dorota Stegienka z rocznym zarobkiem około 112 tysięcy złotych, czyli o 48 tysiące złotych mniejszym niż Rafała Trzaskowskiego. Przypomnijmy, że Stegienka pełni funkcję burmistrzyni od października ubiegłego roku. Wcześniej była dzielnicową radną.

Burmistrzyni Ochoty Dorota StegienkaUD Ochota

Dorabiają w radach nadzorczych

Dla większości burmistrzów pensja urzędowa nie jest jedynym źródłem dochodu. Rekordzistą pod względem dodatkowych dochodów jest burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski. Zasiada również w radach nadzorczych spółek: Veolia Energa Warszawa i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, za co rocznie otrzymuje ponad 98 tysięcy złotych. To, plus wynagrodzenie za pełnienie funkcji radnego województwa mazowieckiego (ponad 32 tysiące), sprawia, że całkowity jego dochód wyniósł w 2021 roku ponad 312 tysięcy złotych.

Nieco mniej z dodatkowych źródeł otrzymała burmistrzyni Bemowa Urszula Kierzkowska, zasiadająca w radzie nadzorczej Miejskich Zakładów Autobusowych. Otrzymała z tego tytułu ponad 55 tysięcy złotych. Razem z dietą radnej - prawie 32 tysiące, za rok 2021 osiągnęła dochód w wysokości prawie 298 tysięcy złotych.

Burmistrz Wilanowa Ludwik RakowskiDzielnica Wilanów / Facebook

Na trzecim miejscu uplasował się burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, który jest członkiem rady nadzorczej Szybkiej Kolei Miejskiej. Otrzymał za to w ubiegłym roku ponad 52 tysiące złotych. Do tego dochodzi 14 tysięcy z tytułu umowy najmu oraz po 12,1 tysiąca złotych za prawa autorskie i jak napisał w oświadczeniu "działalność wykonywaną osobiście". Razem burmistrz Bielan w 2021 roku uzyskał dochód w wysokości prawie 294 tysięcy złotych.

Zarobki Rafała Trzaskowskiego: miasto, uczelnia, zaiksy

Głównym źródłem dochodów prezydenta Rafał Trzaskowskiego jest praca w ratuszu (ponad 160 tys. zł.) oraz wykłady w Collegium Civitas (ponad 34 tys. zł), wynagrodzenie z tytułu praw autorskich od ZAiKS-u (18 tys.) i STOART-u (ponad 8 tys.) oraz z Polskiego Radia (216 zł).

Prezydent Warszawy nie prowadzi żadnej działalności, nie zasiada w żadnych spółkach, spółdzielniach i fundacjach.

Rafał TrzaskowskiTVN24

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości