Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Budynek kamień ma nominację do prestiżowej nagrody architektonicznej

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budynek jest gotowy, czeka na pozwolenia
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plBudynek jest gotowy, czeka na pozwolenia

Wybudowany nad Wisłą budynek-kamień został nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe. To już czwarty warszawski obiekt wyróżniony w tej edycji konkursu.

O wyróżnieniu poinformował na Facebooku Zarząd Zieleni, który odpowiadał za inwestycję. "Pawilon Edukacyjny Kamień Zarządu Zieleni m.st Warszawy położony nad Wisłą, powstały wg projektu eM4 Pracownia Architektury Brataniec, powalczy o nagrodę dla najwybitniejszych nowych realizacji architektonicznych w Europie" - napisano.

I przypomniano, że ideą pawilonu jest "przybliżenie bogactwa nadwiślańskiej przyrody mieszkańcom" poprzez jego architekturę i działalność edukacyjną". "Bryła budynku przypomina swoją formą kamień polodowcowy, który można spotkać nad Wisłą, a w pełni przeszklony front otwiera Kamień na okoliczne łąki i lasy, zacierając granicę pomiędzy architekturą a naturą. Teren wokół pawilonu został zagospodarowany, tak aby stworzyć przestrzeń zachęcająca do spędzania czasu i odkrywania nadwiślańskiej przyrody" - czytamy.

Nagroda im. Miesa van der Rohe

Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe została ufundowana przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Jest przyznawana co dwa lata od 1987 roku. Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Od początku istnienia nagrody budynek z Polski wygrał tylko raz. W 2015 roku laureatem została Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Tegoroczna edycja konkursu z uwagi na pandemię COVID-19 została przełożona na 2022 rok. Listę nominowanych do ścisłego finału poznamy w styczniu, natomiast laureata nagrody w kwietniu przyszłego roku.

Oprócz nadwiślańskiego pawilonu w tegorocznej edycji konkursu im. Miesa van der Rohe wyróżnione zostały jeszcze trzy inne warszawskie realizacje: stacje metra na Woli, ZODIAK - warszawski pawilon architektury oraz kompleks biurowy P4.

Konkurs ma dwa etapy. W styczniu ogłoszone zostały realizacje nominowane do Mies van der Rohe Award 2022 w pierwszej fazie (obiekty ukończone od października 2018 roku do października 2020 roku), natomiast we wrześniu organizatorzy konkursu ogłosili realizacje nominowane w drugiej fazie (obiekty ukończone między listopadem 2020 roku a kwietniem 2021 roku).

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karol Kobos, instagram.com/roody102

Pozostałe wiadomości