Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Warszawa pamięta o swoim papieżu

Warszawa


Kilka tysięcy osób w poniedziałek wieczorem wzięło udział w czuwaniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie upamiętniono siódmą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

W uroczystości wzięli udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tematem czuwania była wolność, jeden z najważniejszych wątków papieskiego nauczania. Kard. Nycz, przemawiając do zgromadzonych, podkreślał właśnie przypomnienie nauki o wolności, która zawsze musi się łączyć z odpowiedzialnością, której najdoskonalszym wypełnieniem jest miłość i która nie jest celem sama w sobie, ale drogą odkrywania i czynienia dobra oraz miłości.

"Najpierw było głębokie poczucie straty" Nycz oraz Gronkiewicz-Waltz podkreślali, że z roku na rok zmienia się charakter rocznicowych uroczystości w stolicy. - Najpierw było głębokie poczucie straty i bólu, a coraz więcej jest w nas wdzięczności za to, że mieliśmy takiego rodaka, takie przewodnika, za to, że mieliśmy błogosławionego - mówiła Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy powiedziała też, że rocznica śmierci papieża to dzień, w którym warszawiacy gromadzą się bez względu na pogodę. - Chyba poza rokiem 2005, kiedy była ładna pogoda, kiedy Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, tak naprawdę 2 kwietnia mamy zawsze dżdżyście, zimno, wietrzycie i chłodno. Pomimo tej pogody zawsze są tu ludzie, którzy przychodzą - mówiła.

7 tysięcy osób na placu W poniedziałek, według szacunków organizatorów - Centrum Myśli Jana Pawła II, na pl. Piłsudskiego mimo chłodu przyszło ok. siedmiu tysięcy osób. Część miała ze sobą biało-czerwone flagi. Ludzie przychodzili też z tulipanami oraz zniczami, jedne i drugie układano na ziemi w znak krzyża. Organizatorzy zachęcali warszawiaków, by w tym roku przychodzili z kwiatami, symbolem świętości, nie prowadzili natomiast sprzedaży zniczy. Kulminacyjnym punktem uroczystości był utwór Cisza odegrany przez trębacza o godz. 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża. Chwilę wcześniej na scenę wniesiono relikwię papieża - kawałek szaty z jego krwią.

Przyjaciele i znajomi o papieżu

Bezpośrednio przed uroczystością na telebimie wyświetlano archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II będą opowiadali jego przyjaciele i znajomi. Samo czuwanie organizatorzy przygotowali jako spektakl, w którym nagrania z wypowiedziami Jana Pawła II oraz fragmenty jego tekstów odczytywane przez aktora Dariusza Kowalskiego, były przeplatane modlitwą prowadzoną przez proboszcza archikatedry św. Jana ks. Bogdana Bartołda oraz występami choru i kwartetu smyczkowego. Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska Labirynt. Wybieraj dobrze, skierowana do gimnazjalistów.

PAP/par