Warszawa pamięta o papieżu. "Nigdy nie zapomnimy 2 kwietnia"

Warszawa

W 8. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyło się czuwanie modlitewne. Mimo zimowej pogody, wzięło w nim udział ponad tysiąc osób.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczył m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tradycyjnie podczas uroczystości o godz. 21.37 - czyli w godzinie śmierci papieża - został odegrany utwór "Cisza". Kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.

"Wielka lekcja umierania"

W słowie skierowanym do uczestników uroczystości metropolita warszawski powiedział, że obecny papież Franciszek bardzo często przywołuje naukę Jana Pawła II. - Jesteśmy pewni, że rychło pomyśli on, żeby Jan Paweł II został ogłoszony świętym - zaznaczył kard. Nycz. Dodał, że rocznica śmierci papieża zawsze będzie wyjątkową datą dla Polaków, choć święto błogosławionego Jana Pawła II obchodzone jest 22 października. - Nigdy nie zapomnimy jednak daty 2 kwietnia, ona była zbyt znacząca, była wielką lekcją odchodzenia i umierania - powiedział kardynał.

Odśpiewali "Barkę"

Na zakończenie czuwania zgromadzeni odśpiewali "Barkę". Wcześniej, od godz. 20, na placu trwała modlitwa przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II, które specjalnie przyniesiono na miejsce uroczystości. Z powodu niepogody w tym roku czuwanie modlitewne ze sceny zostało przeniesione do namiotu. - Podczas pontyfikatu Jana Pawła II byłam za mała, żeby rozumieć to, co mówił, nie doceniłam też wagi wydarzenia, jakim była śmierć papieża Polaka. Dopiero teraz czytam to, co Jan Paweł II napisał. Stał się on dla mnie bardzo ważnym człowiekiem - powiedziała PAP Zuzanna, 19-letnia uczestniczka uroczystości.

Znicze i tulipany

W czasie czuwania odbywała się zbiórka - pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona. Warszawiacy z kupionych białych i żółtych tulipanów, symbolizujących świętość, ułożyli krzyż pod portretem papieża.

Przed stojącym na pl. Piłsudskiego krzyżem zapalone zostały znicze. Na telebimach wyświetlano filmy z udziałem osób, które znały papieża: hierarchów Kościoła, sportowców, artystów i uczestników górskich wypraw z Karolem Wojtyłą.

Przybliżyć naukę Jana Pawła II

We wtorek do uczestnictwa w czuwaniu zachęcali warszawiaków mimowie, którzy w centrum miasta odegrali etiudę "Ruch zaczyna się w duszy". Obchodom od dwóch tygodni towarzyszy kampania społeczna pod hasłem: "System operacyjny dusza". Jej celem jest zwrócenie uwagi na duchowe aspekty życia i przybliżenie homilii, listów i wypowiedzi Jana Pawła II.

Na pl. Piłsudskiego w 1979 r. Jan Paweł II odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

8. rocznicza śmierci Jana Pawła II
TVN 24

PAP/b//mz