Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Warszawa otwiera oferty, a tam: cztery miliony elektrycznych "wozokilometrów"

Warszawa

MZANowe elektryki dla Warszawy

50 kolejnych elektrycznych autobusów może pojawić się jesienią na stołecznych ulicach. Miasto sprawdza oferty w przetargu na ośmioletni kontrakt. Najkorzystniejszą złożyła Europa Express City, proponując tabor o napędzie elektrycznym i najniższą cenę za wozokilometr.

Oferty w przetargu na ośmioletni kontrakt przewozów 50 autobusami można było składać do poniedziałku. O to, kto wyjeździ na miejskich liniach cztery miliony wozokilometrów 12-metrowymi autobusami, konkurują czterej przewoźnicy. Jak informuje portal Transport Publiczny, najkorzystniejszą ofertę złożyła Europa Express City proponując cenę za wozokilometr na poziomie 6,63 złotych. Pozostałe oferty opiewały powyżej 8 zł za wozokilometr.

Dodatkowe punkty

Dodatkowo EEC chce wystawić autobusy elektryczne (Ursus City Smile). Cena nie jest jedynym kryterium w przetargu, choć stanowi 60 proc. oceny ofert. Pozostałe punkty można uzyskać za alternatywne rodzaje napędu autobusów (w co najmniej 15 pojazdach). Natomiast ich pełną liczbę tylko za autobusy elektryczne, wodorowe lub hybrydy, nie emitujące spalin nie tylko w czasie jazdy, ale też podczas postoju. Na razie trwa ocena ofert. Autobusy mają być sukcesywnie wprowadzane na stołeczne trasy od września do stycznia 2018 roku po dziesięć w każdym miesiącu.

Na warszawskich ulicach testowano autobusy o napędzie elektrycznym:

Testy elektrycznego autobusu
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

skw/mś