"Warszawa otwarta na uchodźców". Radny pyta o ISIS i konsultacje

Warszawa

"Kardynał Nycz też jest na to otwarty"TVN24
wideo 2/3

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że Warszawa będzie otwarta dla uchodźców z Syrii. Radny Maciej Wyrzykowski (PiS) zareagował niemal natychmiast i w interpelacji zapytał, czy ... będą wśród nich terroryści z ISIS. Zaapelował również o konsultacje w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu prezydent Warszawy była gościem programu "Fakty po Faktach" TVN24. - Byłam na konferencji w Watykanie, organizowanej przez papieża Franciszka, któremu głęboko na sercu leży sprawa uchodźców. Jestem też po rozmowach z kardynałem Nyczem, który jest na to otwarty, w związku z tym w miarę możliwości będziemy otwarci, bo tego wymaga solidarność, a Polska jest znana z solidarności - mówiła wtedy prezydent Warszawy.Dodała, że w stolica pomaga już uchodźcom z Donbasu, Iraku czy Konga. - Mam nadzieję, że uchodźcy z Syrii też nie będą nikomu przeszkadzać - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.I dodała, że już ma zapewnione wsparcie władz Paryża, które również są otwarte na uchodźców.

"Czy to wola mieszkańców?"

Informacja o tej wypowiedzi pojawiła się na wielu portalach, a już w środę do urzędu miasta wpłynęła interpelacja wolskiego radnego, który dopytuje o szczegóły planowanego przyjęcia uchodźców.- Jestem przedstawicielem mieszkańców, więc w ich imieniu zgłaszam pytania. Zapytałem, czy jest to wyraz woli mieszkańców, wyrażonej w konsultacjach społecznych, czy indywidualna inicjatywa Platformy Obywatelskiej - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl radny.W piśmie dopytuje, czy w Warszawie zostaną przyjęci terroryści z ISIS. - Przyjmowanie takich osób jest praktykowane w Niemczech - twierdzi Maciej Wyrzykowski. - W telewizji słyszymy, że przyjmowane są tam osoby, które mają związek z zamachami. Wydaje mi się, że wszyscy Polacy obawiają się, że przyjęcie imigrantów może być niebezpieczne - dodaje.- Jeśli nie było konsultacji społecznych, to należy je przeprowadzić - kończy kategorycznie.

kz/r