Przygotuj się na:

LIKWIDACJA ZAWROTKI NA WĘŹLE POW Z PUŁAWSKĄ

W poniedziałek drogowcy rozpoczną likwidowanie zawrotki na węźle Południowej Obwodnicy Warszawy z Puławską. Nowa organizacja ruchu będzie funkcjonować przez pół roku.

Otwierają place zabaw. "Czasu na przygotowania nie było wiele"

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Podstawa prawna do otwarcia placów zabaw, została wydana w piątek o 23.30TVN24
wideo 2/2
TVN24Podstawa prawna do otwarcia placów zabaw, została wydana w piątek o 23.30

- Robimy wszystko, aby sukcesywnie otwierać place zabaw dla najmłodszych - poinformowała rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Zaznaczyła również, że rząd opublikował podstawę prawną pół godziny przed północą.

W środę rząd poinformował o szczegółach kolejnego, czwartego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii. Przewiduje on między innymi zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych, zniesienie limitu osób w sklepach i punktach gastronomicznych oraz otwarcie placów zabaw oraz siłowni plenerowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że do późnych godzin wieczornych w piątek nie miał podstawy prawnej do otwarcia placów zabaw.

- Podstawę prawną mamy od godziny 23.30 od wczoraj (od piątku – red.). Wczoraj o tej godzinie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które jest dla nas, jako samorządu, podstawą prawną do tego, aby otwierać place zabaw - poinformowała rzecznik prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka. - Czasu na przygotowania nie było wiele, ale oczywiście my ze swojej strony robimy wszystko, aby sukcesywnie place zabaw otwierać dla najmłodszych - zapewniła.

Bez wytycznych sanitarnych

Przypomniała również, że nie wszystkie place zabaw w Warszawie należą do miasta. - Podlegają one dzielnicom, urzędom, burmistrzom, ale także prywatnym organizacjom, spółdzielniom czy administracjom osiedli, które również odpowiadają za ich otwarcie - zaznaczyła. - My sukcesywnie otwieramy, przygotowujemy, robimy przeglądy techniczne czy wymieniamy piasek na tych placach zabaw - wymieniała Gałecka.

Poinformowała, że jest już otwarty plac zabaw w Powsinie. - Ursynów również się przygotowuje. Pozostałe 17 dzielnic czyni starania do tego, aby w sposób bezpieczny otwierać place zabaw - podsumowała.

Wskazała również, że rozporządzenie, które znosi zakaz korzystania z placów zabaw, nie ma żadnych wytycznych sanitarnych.

Obowiązkowy dystans

W czwartek o kwestię dostępu do placów zabaw był pytany rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odpowiedział, że w tej sprawie resort nie zniósł obowiązku dystansowania. - Obowiązek zachowania bezpiecznego dystansu został zachowany. Jeżeli nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu, obowiązuje nas maseczka - powiedział. - Zarówno na placach zabaw, jak i przestrzeni otwartej, jeśli nie możemy zachować dystansu, musimy nosić maseczki. To obowiązek - przypomniał.

- Place zabaw będą otwarte dla dzieci, ale liczymy tu na zdrowy rozsądek rodziców. Liczymy, że nie będzie kumulacji na placach zabaw w całym kraju i wszyscy będziemy przestrzegać bezpiecznego dystansowania - przyznał. Rzecznik MZ przypomniał, że dzieci poniżej czwartego roku życia nie muszą nosić maseczek.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24