Najnowsze

Warszawa zmienia organizację nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Najnowsze

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niedzielna kolejka przed Stadionem Narodowym (wideo z 20 marca 2022)
Niedzielna kolejka przed Stadionem Narodowym (wideo z 20 marca 2022)Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plNiedzielna kolejka przed Stadionem Narodowym (wideo z 20 marca 2022)

Warszawa zmienia zasady dotyczące organizacji nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od poniedziałku wszelkie związane z tym formalności będzie można załatwić wyłącznie w punkcie rejestracji na Stadionie Narodowym.

Stołeczny ratusz poinformował przed weekendem, że od poniedziałku, 25 kwietnia nadawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, którym przysługuje statut uchodźcy odbywać się będzie tylko w Centralnym Punkcie Rejestracji PESEL m.st. Warszawy na Stadionie Narodowym.

Przypomnijmy, że dotychczas uchodźcy mogli ubiegać się o przypisanie numeru PESEL także w urzędach dzielnic. Ratusz tłumaczy, że zmiany mają sprawić, że dzielnicowi urzędnicy będą mogli skoncentrować się na bieżącej obsłudze mieszkańców.

Z szacunków urzędu miasta wynika, że od 16 marca 2022 roku na terenie Warszawy wydano niemal 90 tysięcy numerów PESEL dla obywateli Ukrainy.

Kolejka przed Stadionem Narodowym - zdjęcie z 20 marca 2022 rokuArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Jak działa punkt dla uchodźców na Stadionie Narodowym?

W punkcie na Stadionie Narodowym możliwe jest przyjęcie nawet trzech tysięcy osób dziennie. "Stanie się on centralnym miejscem obsługi obywateli ukraińskich, w którym będą mogli załatwić szereg formalności: złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, założyć konto w banku, a także ubiegać się o świadczenia rodzinne z ZUS" - wyjaśnia ratusz.

Punkt na Stadionie Narodowym otwarty jest siedem dni w tygodniu. Interesanci są przyjmowani w godzinach 8-16. Nie będzie on czynny w dniach: 24 kwietnia oraz 1, 2 i 3 maja.

Wejście do punktu nadawania numerów PESEL na Stadionie Narodowym odbywa się bramami numer 1, 2, 3, 10 i 11. Dla osób z niepełnosprawnościami przygotowano wejście przez bramę numer 1. Na błoniach PGE Narodowego, naprzeciwko wejścia bramą numer 1, znajduje się bezpłatny parking.

Numer PESEL na Stadionie Narodowym będą otrzymywać osoby, które bezpośrednio przekroczyły granicę z Ukrainy do Polski od 24 lutego. "Do wniosku należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę; dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego - do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości oraz fotografię spełniającą określone parametry" - wyliczał we wcześniejszych komunikatach stołeczny ratusz.

Szczegóły dotyczące działalności punktu na Stadionie Narodowym można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem telefonu 19 115.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości