Wybudują nowy kolektor do "Czajki". Koszt: prawie pół miliarda złotych

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
Archiwum TVN24MPWiK wybuduje kolektor do "Czajki"

Budowa 9-kilometrowego Kolektora Wiślanego ma kosztować prawie pół miliarda złotych, a jego budowa potrwa cztery lata. O planach poinformowało na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Jak wyjaśnili wodociągowcy, zadaniem kolektora będzie magazynowanie nadmiaru ścieków oraz wód opadowych, spływających z lewobrzeżnej Warszawy podczas intensywnego deszczu. Kolektor, który powstanie wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie, zostanie włączony do istniejącej sieci kanalizacyjnej poprzez pompownie "Powiśle" oraz "Wiślaną". Umożliwi on czasowe magazynowanie ścieków spływających z części lewobrzeżnej części Warszawy, to jest: z Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza i Bielan. Ścieki następnie będą kierowane do oczyszczalni "Czajka".

MPWiK zapewniło, że dzięki możliwości magazynowania nadmiaru wód, zostanie między innymi ograniczona konieczność uruchamiania zrzutów burzowych.

Kolektor zostanie wykonany metodą mikrotunelingu, czyli przeciskania rur. Będzie to najdłuższy kanał o średnicy od 1,2 metrów do 3,2 m wybudowany w taki sposób w Polsce.

Trzy etapy prac

Ze względu na stopień skomplikowania robót, inwestycję podzielono na trzy etapy. MPWiK już zawarła kontrakty na realizację dwóch z nich. W ubiegłą środę podpisano umowę z firmą Budimex na budowę odcinka od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim o długości około 5,5 kilometra i średnicy 3,2 m (umowa o wartości około 349 milionów złotych netto). Wcześniej, 21 października ubiegłego roku, podpisano umowę na wykonanie fragmentu kolektora od przepompowni "Powiśle" do kolektora burzowego "Wenedów" o długości około 2 km i średnicy od 80 cm do 1,2 m (wartość kontraktu ok. 78 mln zł netto).

Teraz MPWiK prowadzi prace przygotowujące do ogłoszenia przetargu na trzeci, najkrótszy odcinek od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do Zakładu "Farysa" wraz z przepompownią o długości 1,2 km i średnicy 3,2 m wraz z przewodami tłocznymi.

Tak na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy awarii kolektora "Czajki" w sierpniu:

Poważna awaria kolektora "Czajki", ścieki wpadają do Wisły

Poważna awaria w oczyszczalni CzajkaTVN24
wideo 2/5

Źródło: PAP

Autor:mp/r

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24