Najnowsze

Nowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego ma być gotowy za dwa lata. Jest umowa z wykonawcą

Najnowsze

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego - wizualizacje
Uniwersytet Warszawski / Projekt PragaNowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego - wizualizacje

Do końca 2023 roku ma powstać nowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego na Służewie. Władze uczelni właśnie podpisały umowę z wykonawcą. W gmachu znajdzie się ponad 130 pokoi, mogących pomieścić co najmniej 380 osób.

Pod koniec ubiegłego tygodnia władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z przedstawicielami firmy Mota-Engil Central Europe, która na terenie Kampusu Służew wybuduje nowy akademik. Budynek będzie mieścił się na działce w rejonie skrzyżowania Sulimy i Smyczkowej. Docelowo zamieszkają w nim studenci i doktoranci. Władze UW liczą na to, że będzie służył także studentom, doktorantom i pracownikom naukowym z zagranicy, co ma zachęcić cudzoziemców do przyjazdów, a w konsekwencji prowadzić do większego "umiędzynarodowienia" uczelni.

- To jedyny akademik budowany od początku, który powstanie w ramach programu wieloletniego. Ponadto w programie wieloletnim przewidujemy dwie modernizacje domu studenta. Zależy nam, aby studenci i doktoranci mieli jak najlepsze warunki do mieszkania i nauki - podkreśla rektor UW profesor Alojzy Z. Nowak, cytowany w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowy akademik Uniwersytetu WarszawskiegoUW / Projekt Praga

Dwa lata na budowę nowego akademika

Nowy akademik powstanie na podstawie projektu pracowni Projekt Praga, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym ogłoszonym przez uczelnię. Zakłada on umiejscowienie budynku na planie równoramiennego krzyża, który wpisuje się w otaczające go tereny zielone kampusu. Obiekt będzie miał osiem kondygnacji: siedem naziemnych oraz jedną podziemną z miejscami postojowymi oraz pomieszczeniami technicznymi. Jego powierzchnia całkowita wyniesie prawie 13000 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa prawie 5850 metrów kwadratowych,

Nowy akademik Uniwersytetu WarszawskiegoUW / Projekt Praga

Wewnątrz znajdzie się ponad 130 pokoi, oferujących łącznie ponad 380 miejsc zakwaterowania. Ponadto w akademiku będą pokoje do pracy cichej i w grupach, kuchnie, świetlica, pralnia oraz sala ćwiczeń. 

Władze uczelni zapowiadają, że gmach będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchową i wzrokową. Wykonawca ma również korzystać z rozwiązań budownictwa ekologicznego, zamontuje między innymi moduły fotowoltaiczne.

Nowy akademik Uniwersytetu WarszawskiegoUW / Projekt Praga

Umowa na budowę nowego akademika obejmuje okres 24 miesięcy. "Prace budowlane zakończą się w IV kwartale 2023 roku. Generalny wykonawca będzie także odpowiedzialny za wykończenie i wyposażenie pokoi, jak również za zagospodarowanie terenu wraz z elementami małej architektury" - informuje UW. Pierwsi studenci mają zamieszkać w nowym budynku już w 2024 roku.

Nowy akademik Uniwersytetu WarszawskiegoUW / Projekt Praga

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UW / Projekt Praga

Pozostałe wiadomości