Jaka będzie Warszawa w 2050 roku? Pięć linii metra, prawie 100 tysięcy nowych mieszkań blisko centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezentacja kluczowych zagadnień nowego studium dla WarszawyUM Warszawa

Od piątku na stronie stołecznego ratusza będzie dostępny projekt "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego". Dla miasta jest to najważniejszy dokument planistyczny, określający wizję jego rozwoju. Prace nad nim trwały pięć lat.

W czwartek w Centrum Kreatywności Targowa władze Warszawy zaprezentowały kluczowe punkty nowego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy". Opisane są w nim uwarunkowania przestrzenne, znajdują się tam szczegółowe mapy oraz plany rozwoju. Na podstawie tego dokumentu sporządzane są potem bardziej szczegółowe plany miejscowe dla poszczególnych fragmentów miasta czy gminy.

Z okazji Dnia Dziecka o studium mogli posłuchać premierowo uczniowie warszawskich szkół ponadpodstawowych. Dziedziniec Centrum Kreatywności Targowa dość szczelnie się wypełnił, a młodzież była do spotkania dobrze przygotowana. Padło wiele ciekawych i ważnych pytań, na które odpowiadali: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydentka Renata Kaznowska oraz wicedyrektorzy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Monika Konrad i Bartosz Rozbiewski.

Fundamenty studium

Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, który wygłosił wprowadzenie do studium, główne fundamenty, na których opiera się ten dokument to: więcej mieszkań, zielona stolica, wszędzie blisko, czyli idea miasta 15-minutowego, zdrowe miasto, kwitnąca gospodarka oraz ukochane miejsce, czyli stworzenie miasta, w którym wszyscy będą czuć się dobrze.

Trzaskowski sporo mówił o kwestii mieszkań. Zaznaczył, że w nowym studium poszukuje się takich miejsc m.in. poprzemysłowych, gdzie można miasto dogęścić i zahamować niekontrolowane rozlewanie się zabudowy na obrzeżach. Takie planowanie mieszkań - zdaniem prezydenta Warszawy - pięciokrotnie zmniejsza wydatki na budowę dróg, potrzebnych szkół, czy parków, które są w okolicy niezbędne. - Dawne zakłady produkcyjne są położone blisko centrum. FSO Żerań, fabryka domów Stare Świdry, port Żerański – podobnych miejsc mamy w Warszawie wiele. Zmieści się na nich nawet 95 tysięcy mieszkań - stwierdził Trzaskowski. Zwrócił też uwagę, że liczba mieszkańców Warszawy w 2050 roku wzrośnie do 2,25 mln.

Prezentacja kluczowych zagadnień nowego studium dla WarszawyUM Warszawa

Prezydent stolicy dużo miejsca poświęcił również zieleni. - Jesteśmy w pierwszej dziesiątce miast europejskich, jeżeli chodzi o zieleń. Przed nami takie miasta jak Oslo, Madryt czy Berlin. Ale za nami jest większość stolic - zaznaczył Trzaskowski. - Chcemy dalej inwestować, na przykład w parki linearne, tak jak ten planowany na Ursynowie. Odbetonowujemy podwórka. W samym Śródmieściu udało nam się odbetonować 34 podwórka, zasadzić tam zieleń i kwiaty - mówił. Zwrócił też uwagę na realizowany program zazieleniania torowisk tramwajowych. - Tego typu działania powodują, że stajemy się dużo bardziej odporni na kwestie ocieplenia klimatu - dodał.

Przypomniał również o planach rozbudowy komunikacji szynowej. Głównym założeniem jest to, aby każdy mieszkaniec za pomocą komunikacji miejskiej lub pieszo mógł dotrzeć do wszystkich najważniejszych dla siebie usług: edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych. Jest to tak zwana koncepcja miasta 15-minutowego. W jej realizacji miałaby pomóc rozbudowa sieci metra, które docierałoby do 17 stołecznych dzielnic. Szerzej o planach komunikacyjnych miasto informowało w połowie lutego.

Po co dwie linie metra do Ursusa?

Zgromadzoną przy Targowej młodzież szczególnie interesowały kwestie związane z transportem miejskim. Licealiści pytali m.in. o planowane linie metra. Dlaczego aż dwie będą dojeżdżać do Ursusa, skoro dociera tam kolej? Dlaczego metro w Warszawie musi kursować tylko pod ziemią?

- Metro w Warszawie zostało zbudowane jako kolej podziemna i nie jest tak łatwo tę technologię zmienić. Zupełnie inne pociągi jeżdżą pod ziemią, a inne nad ziemią. W takim przypadku musielibyśmy zupełnie zmieniać koncepcję metra i inwestować w nowe składy - wyjaśnił prezydent Warszawy. - Metro jest planowane w taki sposób, żeby było zgodne ze studium. Chodzi o to, aby pokazać miejsca, gdzie chcemy, aby Warszawa się rozwijała. Nawet jeżeli dzisiaj są takie rejony, w których to mieszkalnictwo nie jest jeszcze bardzo rozwinięte, to planując metro, pokazujemy, gdzie chcemy miasto dogęścić. Tam muszą być potoki pasażerów, bo Unia Europejska nie da pieniędzy na takie miejsca, gdzie ich nie będzie - wskazał Trzaskowski.

Bartosz Rozbiewski uzupełnił potem, że Unia Europejska chętnie finansuje projekty, które wiążą różne intermodalne środki transportu. Zaznaczył, że Ursus owszem jest dzielnicą przeplecioną transportem kolejowym i dlatego należy tam powiązać kolej z metrem. - Nie wszyscy muszą i potrzebują jechać do centrum. Duże miasta mają ruch obwodowy, międzydzielnicowy z pominięciem centrum. Te linie metra, które wychodzą z Ursusa, zapewniają inne relacje niż kolejowe - wskazał Rozbiewski.

Schemat linii metra do 2050 rokuUM Warszawa

Młodzież pyta o smog

Pojawiło się też pytanie o walkę ze smogiem. - Uprzywilejowanie komunikacji miejskiej to jeden z naszych najważniejszych celów. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zawalczyć z tym problemem w sposób systemowy i pokazać poprawę w ciągu kilku lat - powiedział Trzaskowski. Zaznaczył, że miasto systematycznie wymienia flotę pojazdów komunikacji na nisko- i zeroemisyjną.

Wśród działań związanych z walką o czyste powietrze wymienił też planowane strefy czystego transportu w ścisłym centrum miasta, parkingi park and ride na obrzeżach.

- Jeśli chodzi o "kopciuchy", likwidowaliśmy je w bardzo szybkim tempie w zasobie miejskim. Udało nam się wyeliminować już większość z nich. Dopłacamy też osobom prywatnym do wymiany pieców. Trochę nam ten program spowolnił, dlatego, że mamy kryzys energetyczny - przyznał prezydent stolicy.

Prezentacja kluczowych zagadnień nowego studium dla WarszawyUM Warszawa

Plan ogólny a studium

Warto zaznaczyć, że wkrótce studium, nad którym prace zaczęły się pięć lat temu, będzie musiał zastąpić inny dokument - plan ogólny gminy. W ubiegły piątek uchwalono w Sejmie nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Teraz będzie ona procedowana przez Senat. Resort rozwoju i technologii, który odpowiada za opracowanie nowych rozwiązań zaznaczył, że "będzie to akt prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować zarówno plany miejscowe, jak i decyzje o warunkach zabudowy". Resort zapewnił, że chce uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Zgodnie z założeniami noweli od 2026 r. każda gmina będzie zobowiązana stworzyć taki dokument. Czy to oznacza, że tworzone przez kilka lat plany staną się nieważne?

- Dokument, o którym dzisiaj rozmawialiśmy, będzie inkorporowany do planu ogólnego. Można powiedzieć, że założenia rozwoju przestrzennego miasta się nie zmieniają - uspokaja Bartosz Rozbiewski. - Jeśli faktycznie nie będzie studium, a plan ogólny, przy założeniu, że przeniesiemy do niego założenia, to ranga tego dokumentu będzie bardziej sprawcza - dodaje urzędnik.

Rozbiewski zaznacza, że plan ogólny od studium różni się poziomem szczegółowości. - Plan ogólny w zamyśle ustawodawcy został sprowadzony do rysunku, który przedstawia funkcje. Duża część merytoryki będzie umiejscowiona w strategii rozwoju miasta. Przy konstruowaniu planu ogólnego będziemy musieli zaktualizować strategię miasta, bo gros tej pracy merytorycznej, którą widzimy w studium uwarunkowań, będzie przeniesiona właśnie do strategii - wskazuje.

Od piątku Studium dostępne dla wszystkich

Nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy" będzie dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej stołecznego ratusza w piątek, 2 czerwca około południa. Po wyłożeniu całości dokumentu od razu ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 29 września. To będzie czas na zbieranie uwag. W czerwcu będą odbywać się spotkania informacyjne online dla mieszkańców każdej z dzielnic. Pierwsze zaplanowano już na 2 czerwca na godziną 18 dla Mokotowa i Targówka. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.

Ponadto projektanci studium mają dyżury stacjonarne w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury 4 czerwca (niedziela) oraz 17 czerwca (sobota) w godzinach 15-19. Z kolei dyżury telefoniczne potrwają przez cały okres konsultacji (poniedziałek-piątek w godzinach 11-15, pod numerem 22 325 81 12).

Natomiast dyskusja publiczna na temat studium odbędzie się 21 czerwca o godzinie 17 w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki. Będzie ona transmitowana w serwisie YouTube.

CZYTAJ TEŻ: Wielkie plany Warszawy: pięć linii metra, nowe trasy tramwajowe

Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w Warszawie
Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w WarszawieTVN24

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademii Pedagogiki Specjalnej po pięciu latach dzierżawy oddaje miastu klucze do domków na Osiedlu Przyjaźń. Studenci zostali najpierw poinformowani, że muszą opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl