Rzemieślnicy otworzą swoje pracownie. Zapraszają na warsztaty, zwiedzanie i wystawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzemieślnicy podczas procesu produkcji

W ostatni weekend września odbędzie się "Noc Rzemiosła". Ponad 40 pracowni rzemieślniczych otworzy swoje podwoje dla warszawiaków. Na miłośników rękodzieła czekają spotkania, warsztaty i wystawy. Będzie można spróbować swoich sił w ręcznym szyciu, lepieniu naczyń z gliny, malarstwie czy tworzeniu kadzideł z lokalnych ziół.

Nadchodzące wydarzenie jest okazją do zapoznania się z technikami rzemieślniczymi i wejścia w świat warszawskich wytwórców. - W czasie "Nocy Rzemiosła" drzwi pracowni stoją otworem dla każdego, bez względu na wiek czy doświadczenie w ręcznej wytwórczości. Tylko raz w roku pojawia się szansa na taką skalę przyjrzeć się technikom rzemieślniczym naprawdę z bliska, a potem samemu je wypróbować na warsztatach - mówi Zuzanna Krzysztofik ze Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", cytowana w komunikacie organizatora.

Udział w tegorocznej edycji wydarzenia bierze ponad 40 stołecznych pracowni. Część rzemieślniczek i rzemieślników, oprócz możliwości zwiedzenia ich miejsca pracy, oferuje także udział w warsztatach. Do wyboru są między innymi zajęcia z ceramiki, malarstwa sztalugowego, linorytu, szycia ręcznego, lepienia z gliny czy florystyki. Tematem przewodnim wybranych warsztatów będą akcenty upcyklingowe, skupiąjące się na dawaniu drugiego życia przedmiotom. W ofercie jest tworzenie biżuterii ze stłuczki, ratowanie pękniętych kubków i nadawanie drugiego życia przedmiotom codziennego użytku.

Dla publiczności otwierają się też pracownie zajmujące się stolarstwem, wytwarzaniem noży, renowacją mebli i przedmiotów codziennego użytku czy produkcją zabawek.

"Noc Rzemiosła" trwa od 24 do 26 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak na obowiązują zapisy. Szczegółowy program, lista oraz godziny otwarcia pracowni, harmonogram warsztatów i rejestracja dostępne są na stronie nocrzemiosla.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dwie wystawy

W ramach "Nocy Rzemiosła" odbywa się także wystawa "Rzemiosło w procesie". "Wśród elementów wystawienniczych pojawi się pięć obiektów, wykonanych z różnych surowców, opatrzonych komentarzem wytwórców: Marty Pokojwczyk, Magdaleny Rukasz, Agnieszki Bar, Andrzeja Bero i Łukasza Friedrica. Zapytaliśmy ich o proces projektowania, wybór materiałów i emocje, które pojawią się, gdy przedmiot ląduje w rękach wytwórcy" - opisują organizatorzy. Wystawę uzupełnia ścieżka dydaktyczna, poświęcona kształtowaniu odpowiedzialnych postaw konsumenckich w dobie nadprodukcji.

Jej wernisaż zaplanowano na 24 września o godzinie 19 w domu handlowym Mysia 3. Będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli 26 września do godziny 20.

W tym samym czasie wystartuje wystawa towarzysząca - "Nów w Pełni". Będzie można zobaczyć na niej prace warszawskich rzemieślników wykonane w ciągu ostatniego roku. Każdy z przedmiotów zostanie wystawiony na licytację podczas aukcji online. Będzie otwarta dla zwiedzających do 3 października. Wstęp jest wolny, od poniedziałku do soboty w godzinach 10-20, natomiast w niedziele w godzinach 12-20.

Swoje wyroby zaprezentują między innymi pracownie Hadaki, In Weave, Kuźnia Skały, Kłosy, Square Drop, Tartaruga, The Whole Elements i Mosko Ceramics oraz artystyści Monika Dąbrowska - Picewicz, Karina Królak, Magdalena Maślerz, Olga Milczyńska, Aleksander Oniszh, Arkadiusz Szwed i Jakub Przyborowski.

Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło opisuje, że wszyscy oni tworzą współczesne przedmioty z wykorzystaniem dawnych technik. Ich podstawą są surowce wysokiej jakości, materiały lokalne i recyklingowe. "Można pokusić się o stwierdzenie, że prace i obiekty, które będzie można zobaczyć w ramach wydarzenia, to pełnia tego, czym żyje obecnie polskie rzemiosło. Rozwój i powstawanie kolejnych pracowni rzemieślniczych jednoznacznie wskazują, że unikalne rękodzieło ma się w kraju nad Wisłą coraz lepiej" - czytamy w komunikacie.

Informowaliśmy też o opóźnieniu na budowie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wideo z września 2021 roku)
Budowa Muzeum Sztuki NowoczesnejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radek Zawadzki / materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl