Przyjeżdżają na budowę, chodnik zamienili w parking, trawnik w klepisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Problem z parkowaniem na Mokotowie
Problem z parkowaniem na MokotowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Problem z parkowaniem na Mokotowie

Nowy chodnik zamienił się w regularny parking, a przejście dla pieszych w prowadzący do niego dojazd. Obok straszy rozjeżdżony pas zieleni. Mieszkańcy Mokotowa skarżą się na sytuację wokół budowy osiedla przy Żwirki i Wigury. Jak dotąd kierowców nie zdołały powstrzymać ani służby, ani metalowe barierki.

Parkingowy problem dotyczy nowo wybudowanego przedłużenia ulicy Woronicza. Tuż przy skrzyżowaniu ze Żwirki i Wigury znajduje się wjazd na plac budowy nowej części osiedla Marina Mokotów. Jak donoszą mieszkańcy dzielnicy, robotnicy notorycznie pozostawiają samochody na chodniku i pasie zieleni po drugiej stronie ulicy.

"Od czasu do czasu przyjeżdża straż miejska, wystawia mandaty, odholowuje źle zaparkowane auta. Około dwa tygodnie temu przy ulicy zostały posadzone drzewa i krzaczki, a następnie zamontowane barierki uniemożliwiające wjazd bezpośrednio na ścieżkę czy chodnik. Więc panowie wjeżdżają przez przejście dla pieszych, jadą chodnikiem lub ścieżką i parkują wzdłuż ogrodzenia budowy" - napisał na Kontakt 24 Krzysztof.

Jak dodał, codziennie poruszają się tamtędy rodzice z małymi dziećmi i wózkami, bo w pobliżu znajduje się przedszkole. Mężczyzna twierdzi, że kierowcy nie widzą problemu w swoim zachowaniu. "Twierdzą, że przecież zostawiają miejsce na przejście, choć trzeba iść po drodze dla rowerów lub po błocie" - zaznaczył.

Dodatkowy parking nie pomógł

- Znamy ten problem i przyznajemy się do jego istnienia. Częściowo są to samochody podwykonawców pracujących na naszej budowie. Wykonaliśmy dodatkowy parking na jej terenie, ale jak widać nie rozwiązało to do końca problemu - przyznaje Michał Wrzosek, rzecznik firmy Budimex, która jest generalnym wykonawcą inwestycji.

Zastrzega jednocześnie, że napływ aut w tej części dzielnicy jest też spowodowany dwoma sąsiednimi inwestycjami. - Obok znajdują się też nowe biura, otwarte zaledwie kilka miesięcy temu. Docierają do nas sygnały, że w biurowcu jest bardzo mały parking i część pracowników szuka miejsc parkingowych na ulicy - dodaje.

Rzecznik wykonawcy podkreśla, że problem nie został zlekceważony. - Informowaliśmy wszystkich podwykonawców, że jeżeli będą parkować na chodniku i w pasie zieleni, będziemy zawiadamiać Straż Miejską. Zrobiliśmy to mailowo i listownie. Przypominamy o tym od połowy ubiegłego roku - deklaruje Wrzosek. Jako dowód przesłał też do naszej redakcji skany wspomnianych pism.

- Zamierzamy nadal zawiadamiać Straż Miejską o wykroczeniach. Jeśli to nie przyniesie skutku, będziemy szukali innego rozwiązania - zapowiada. - Walczymy z tym i wiemy, że nie jest to odosobniony przypadek. Niestety tak wygląda specyfika budów dużych osiedli i biurowców w mieście. Czasem na jednej budowie potrafi działać około tysiąca podwykonawców. To tysiąc różnych firm i ogromna liczba pracowników - zauważa Wrzosek.

Jak dowiedzieliśmy się, o sytuacji wie także deweloper. - Kilkukrotnie, jako inwestor, prosiliśmy pisemnie generalnego wykonawcę o zaprowadzenie porządku w okolicy budowy, a w szczególności o zaprzestanie parkowania samochodów w niedozwolonych miejscach - podkreśla Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development.

Kilkadziesiąt wykroczeń

- Cały czas podejmujemy działania w tym rejonie. Zarówno z własnej inicjatywy, jak i w efekcie zleceń mieszkańców - zapewnia Sławomir Smyk z referatu prasowego straży miejskiej.  Z danych obejmujących okres od 1 grudnia ubiegłego roku do 25 lutego wynika, że strażnicy odnotowali dotychczas kilkadziesiąt przypadków łamania przepisów. Jak podaje Smyk, wszczętych zostało 35 procedur foto-wezwania. Strażnicy wydali też 18 dyspozycji odholowania pojazdów. Wystawili też trzy mandaty, gdy udało im się zastać kierowcę przy nieprawidłowo zaparkowanym aucie. - Dodatkowo, dostaliśmy także osiem zdjęć od mieszkańców, które są analizowane. Jeżeli będą na nich widoczne wykroczenia i nie będą konieczne dodatkowe wyjaśnienia od autorów fotografii, te zgłoszenia będą dalej procedowane jak fotowezwania. Otrzymają je właściciele pojazdów. Zostaną wezwani do stawiennictwa w oddziale Straży Miejskiej w celu wyjaśnienia lub wskazania sprawcy wykroczenia - zaznacza Smyk. Dodaje też, że gdy sytuacja na zdjęciu przesłanym przez mieszkańca wydaje się niejasna, strażnicy kontaktują się z autorem, by zdobyć dodatkowe wyjaśnienia, które mogą stać się podstawą do wszczęcia procedury fotowezwania.

Nowa ulica czeka na otwarcie

Przedłużenie ulicy Woronicza na odcinku od Etiudy Rewolucyjnej do Żwirki i Wigury czeka na oficjalne otwarcie. Obecnie kierowcy nie mogą jeszcze korzystać z fragmentu między ulicami Wyjazd i Wyględowską. W połowie lutego usłyszeliśmy w urzędzie dzielnicy, że trwają odbiory techniczne, ale ostateczny termin odbioru inwestycji nie jest jeszcze znany. Prawdopodobnie zostanie podany na początku marca.

Przedłużenie ulicy Woronicza UM

Dzięki przedłużeniu Woronicza z ulgą mają odetchnąć nie tylko mieszkańcy wąskich osiedlowych ulic Wyględowa, którzy najgłośniej domagają się tej inwestycji. Kolejne połączenie Mokotowa z Ochotą, według zapowiedzi urzędników z ratusza, ma odciążyć Racławicką oraz Etiudy Rewolucyjnej.

Autorka/Autor:kk/pm/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl