Warszawa nie będzie Zieloną Stolicą Europy. "Jest antywzorcem"

Warszawa nie zostanie Zieloną Stolicą EuropyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Warszawa nie zdobędzie tytułu Zielonej Stolicy Europy. W finale znalazły się miasta holenderskie i szwedzkie. Dla naszej stolicy zabrakło miejsca. - Warszawa z roku na rok jest coraz mniej zielona, więc nie jesteśmy zaskoczeni - komentuje Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymują je miasta, które dbają o ochronę środowiska, dobrą jakość powietrza, mogą pochwalić się wzrostem gospodarczym i poprawą jakości życia mieszkańców. Warszawa ubiegała się o miano zielonej stolicy w 2018 roku. Wśród głównych atutów naszego miasta ratusz wskazywał m.in. niskoemisyjny transport publiczny, stuprocentowe oczyszczanie ścieków czy unikalną różnorodność flory i fauny. Ale to za mało, aby otrzymać prestiżowy tytuł. Komisja Europejska ogłosiła trzech finalistów konkursu, wśród których nie ma Warszawy. Są za to dwa miasta holenderskie: s-Hertogenbosch i Nijmegen oraz znajdująca się w Szwecji Umea. Zwycięzcę plebiscytu poznamy w czerwcu.

Ratusz: to nie jest porażka

- Nie traktujemy tego jako porażki. Start w tym konkursie od początku traktowaliśmy jako jeden z elementów naszego planu dotyczącego budowy przyjaznej Warszawy i dbania o środowisko. Nie zamierzamy z tego planu rezygnować tylko dlatego, że nie otrzymaliśmy tytułu zielonej stolicy - komentuje wiceprezydent Michał Olszewski. - Wszystkie działania, które podjęliśmy starając się o ten tytuł, np. sprawy związane z ochroną powietrza czy też duży plan retencji wody, będziemy dalej realizować - dodaje. Olszewski przyznaje też, że w konkursie istnieje pewna niepisana zasada, według której tytuł zielonej stolicy raz otrzymuje duże miasto, innym razem małe. - Jurorzy chcą w ten sposób zachować pewną sprawiedliwość. Akurat w 2017 roku zwycięzcą został Essen, czyli miasto duże. Zatem teraz do finału dostały się trzy mniejsze miasta - tłumaczy. Wiceprezydent dodaje też, że Warszawa z pewnością będzie starać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w kolejnych latach. - Mamy do realizacji swój konkretny plan - zapewnia. Na pytanie, co się w nim znajdzie, Olszewski wymienia m.in. dokończenie wymiany taboru autobusowego, dalszy rozwój transportu miejskiego, dwa duże projekty dotyczące retencji czy program poprawy jakości powietrza.

Śpiewak: nie jestem zaskoczony

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze nie są zaskoczeni decyzją Komisji Europejskiej. - Od początku mówiliśmy, że starania Warszawy o miano "Zielonej Stolicy Europy" to tylko chęć zrobienia dobrego PR-u przez ratusz - komentuje prezes MJN Jan Śpiewak. - Stolica z roku na rok jest coraz mniej zielona. Taki tytuł powinien być przydzielany miastu, które jest liderem zmian, a Warszawa jest akurat antywzorcem w tej sprawie - dodaje. Śpiewak przyznaje, że jeśli ratusz chce aspirować do tytułu zielonej stolicy w kolejnych latach, musi przeprowadzić poważne zmiany. - Należy wstrzymać chaotyczną zabudowę i prodeweloperską politykę betonowania wszystkiego i wszędzie. Ratusz powinien chronić istniejące tereny zielone i tworzyć nowe. Nie przypominam sobie, kiedy ostatnio powstał w Warszawie jakiś nowy park - punktuje urzędników.

Wyrzucić samochody z centrum

- Natychmiast trzeba też powstrzymać ogromną liczbę samochodów, która wjeżdża do Śródmieścia każdego dnia - dodaje.

Z zarzutami Śpiewaka nie zgadza się wiceprezydent Olszewski. - Zgodnie z badaniem ruchu, które było wykonane w ubiegłym roku liczba pojazdów wjeżdżających do centrum spadła o 10 proc. To jest dużo - przekonuje.

- Teraz widzimy większą presję transportu samochodowego na granicy miasta niż w centrum. Dalej będziemy tworzyć system zachęt, który sprawi, że mieszkańcy zostawią swoje auta. Razem z całą metropolią realizujemy program rozbudowy tras rowerowych i budowy nowych parkingów "Parkuj i Jedź" - dodaje. To nie przekonuje Jana Śpiewaka. Aktywista dodaje też, że odpowiedzialność za zieleń miejską jest w Warszawie zdecydowanie rozmyta. - Teoretycznie jest kilka instytucji, które się tym zajmują, lecz kiedy mamy do czynienia z jakimś realnym problemem, to nie ma nikogo, kto by za to odpowiadał. Jedne drzewo należy do ZDM, inne do ZOM czy ZGN. Nie powinno tak być. Ratusz musi zreformować tą sferę zarządzania miastem - podsumowuje.

W tvnwarszawa.pl wielokrotnie informowaliśmy o wycinkach drzew w stolicy. W grudniu pisaliśmy o takich pracach przy Cytadeli, od strony Wybrzeża Gdańskiego. Pod topór poszło 129 drzew.

Wycinają drzewa przy Cytadeli
Wycinają drzewa przy CytadeliMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kw/sk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl