Najnowsze

Radny chce usunąć "LENINA" z Pałacu Kultury

Najnowsze

Autor:
b
Źródło:
PAP
Konektus Photo/ShutterstockRadny chciałby skorygować rzeźbę

Radny Warszawy Piotr Żbikowski (KO) chce usunąć wyraz Lenin z jednej z rzeźb na Pałacu Kultury i Nauki. Swoją propozycję argumentuje tym, że Władimir Iljicz Uljanow znany jako Lenin był jednym z największych zbrodniarzy w historii ludzkości.

Radny Żbikowski napisał interpelację, w której wnioskuje o usunięcie słowa Lenin z przestrzeni publicznej miasta. Chodzi dokładnie o jedną z kilkudziesięciu rzeźb wkomponowanych w nisze usytuowane w przyziemiu Pałacu Kultury i Nauki.

Chce usunąć "LENINA" jak wcześniej "STALINA"

"Niemal wszystkie [rzeźby - red.] pochodzą z Azeryjskiej Fabryki Ceramicznej im. 60-lecia Wszechzwiązkowego Leninowskiego Komsomołu w Estonii. Wyjątkiem są prezentujące wysoki poziom artystyczny granitowe rzeźby Kopernika i Mickiewicza dłuta Ludwiki Nitschowej oraz Stanisława Horno-Popławskiego. Wśród większości pozostałych, dość marnych artystycznie realizacji, przywiezionych w prezencie z ZSRS wyróżnia się postać młodzieńca trzymającego księgę, na której wyryto wyrazy MARX, ENGELS, LENIN, STALIN" - napisał Żbikowski w interpelacji.

Dodał, że słowo STALIN usunięto w 1956 roku, jednak wyraz LENIN pozostał w przestrzeni publicznej Warszawy do dzisiaj. "Władimir Iljicz Uljanow znany jako Lenin to jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Historycy przypisują mu odpowiedzialność za śmierć ponad 6 milionów osób. W tym m.in. setek tysięcy Polaków i Ukraińców. To twórca najbardziej zbrodniczego ustroju w dziejach świata" - wyjaśnił radny.

Zaznaczył, że nie zna żadnego uzasadnienia, dla którego takie wyrazy jak "Hitler", "Stalin" czy "Lenin" - podobnie jak symbole nazizmu i komunizmu mogłyby być eksponowane w przestrzeni publicznej wolnej i demokratycznej Polski, która podobnie jak jej stolica Warszawa przeszła gehennę zgotowaną przez państwa totalitarne (współzałożycielem jednego z nich był właśnie Lenin). "Proszę zatem o usunięcie napisu LENIN, tak jak to w przeszłości uczyniono z napisem Stalin" - podkreślił Żbikowski.

"Da się to zrobić w sposób prawdopodobnie bezpieczny"

Instytut Pamięci Narodowej zastrzegł, że wypowie się dopiero, gdy propozycja trafi do zaopiniowania.

- Bez wątpienia Włodzimierz Lenin jest jednym z ideologów zbrodniczego systemu komunistycznego. Wobec czego jego postać nie powinna być upamiętniana w przestrzeni publicznej. Póki co ta sprawa nie trafiła do IPN do zaopiniowania. Merytorycznie wypowiemy się, kiedy zostaniemy poproszeni o konsultację - przekazał PAP rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Leśkiewicz.

Na pytanie PAP odpowiedział też stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że da się to zrobić w sposób prawdopodobnie bezpieczny dla samego obiektu - rzeźby i pałacu. Musiałoby to być oczywiście warunkiem - powiedział.

"Dar narodu radzieckiego", siedziba instytucji kultury

Pałac Kultury i Nauki stanowił "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur. Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów i jest w tej chwili drugim (po Varso Tower) najwyższym budynkiem w Polsce. 2 lutego 2007 PKiN został – decyzją Macieja Czeredysa, pełniącego obowiązki wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie – wpisany do rejestru zabytków.

PKiN ma wysokość 237 metrów, 42 piętra i 3288 pomieszczeń. Mieści wielosalowe kino, kilka teatrów, dwie klubokawiarnie, dwa muzea, uczelnie, basen i wiele innych atrakcji. W remoncie od wielu lat pozostaje Sala Kongresowa. Na 30. piętrze, na wysokości 114 metrów, znajduje się taras widokowy.

W okolicy Pałacu Kultury powstaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Warszawa chce przejąć Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa chce przejąć Muzeum Sztuki NowoczesnejTVN24

Autor:b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konektus Photo/Shutterstock

Pozostałe wiadomości