Najnowsze

Najlepsze warszawskie budynki wybudowane w 2021 roku. Ruszyła kolejna edycja konkursu

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UMW ubiegłym roku Elektrownia Powiśle zwyciężyła w kategorii najlepsza architektura komercyjna

Stołeczny ratusz rozpoczął ósmą edycję konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy. Najlepsze stołeczne budynki, przestrzenie publiczne ukończone w 2021 roku można zgłaszać do 6 lutego.

Nowe budynki, przebudowy istniejących obiektów, zmiany w przestrzeni publicznej może zgłosić każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy. Urzędnicy czekają też na zgłoszenia od przedstawicieli inwestorów, zespołów projektowych, organizatorów wydarzeń czy wydawców książek o tematyce warszawskiej. Jury konkursowe z wiceprezydentem Michałem Olszewskim na czele rozpatrzy realizacje ukończone w 2021 roku. To samo dotyczy wystaw, książek czy innych wydarzeń.

Nie tylko wygląd i funkcjonalność

- Jestem bardzo ciekawa, co tym razem zgłoszą inwestorzy i architekci. I na co wskażą mieszkańcy Warszawy. Z roku na rok jakość budynków i przestrzeni publicznych jest coraz wyższa. Oceniamy nie tylko wygląd i funkcjonalność danej inwestycji czy wkomponowanie jej w otoczenie i krajobraz. Sprawdzamy też jakość rozwiązań proekologicznych. Badamy dostępność obiektów i przestrzeni publicznych dla osób w różnym wieku i z niepełnosprawnościami - mówi cytowana w komunikacie prasowym Marlena Happach, architekt miasta i wiceprzewodnicząca sądu konkursowego.

Przy wyborze najlepszych realizacji jury konkursowe wesprą eksperci z zespołów pełnomocnika prezydenta Warszawy ds. dostępności oraz z Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Aby zgłosić ukończone w 2021 roku budynki lub przestrzenie publiczne oraz wydarzenia architektoniczne należy wypełnić formularz dostępny na stronie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Urzędnicy czekają na zgłoszenia do 6 lutego.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest prezydent Warszawy. Miasto przyznaje ją we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Które budynki zwyciężyły w siódmej edycji?

W ubiegłym roku miasto przyznało nagrody w sześciu kategoriach głównych. Nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej dostała Szkoła Podstawowa numer 400 przy alei Rzeczypospolitej w Wilanowie. Szkoła otrzymała też Grand Prix oraz nagrodę specjalną za rozwiązania proekologiczne.

Szkoła Podstawowa numer 400P. Krajewski / UM

Elektrownia Powiśle dostała nagrodę w kategorii architektura komercyjna. Z kolei za najlepszą architekturę mieszkaniową uznano kamienicę wielopokoleniową przy Stalowej 29. Nagrodę w kategorii nowe życie budynków przyznano zespołowi szkół muzycznych przy Rakowieckiej. Z kolei nagrodę za najlepszą przestrzeń publiczną zgarnął pawilon edukacyjny Kamień przy Wybrzeżu Puckim. Nagroda w kategorii wydarzenie architektoniczne trafiła do Grzegorza Piątka i jego książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-49". Autor opisał w niej odbudowę powojennej Warszawy.

Nagrodę w kategorii specjalnej za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji trafiła do budynku nominowanego w kategorii: nowe życie budynków przytułki św. Franciszka Salezego przy ul. Solec.

W konkursie przyznawana jest również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzca jest wybierany w plebiscycie internetowym. W ubiegłym roku mieszkańcy Warszawy najwięcej głosów oddali na dwie kamienice przy ul. Foksal 13/15. W trakcie restauracji, konserwacji i remontu udało im się przywrócić bogaty, pałacowy wystrój na elewacjach i we wnętrzach.

Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami Architektonicznymi w 2020 roku:

Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami Architektonicznymi
Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami ArchitektonicznymiUrząd Miasta Warszawy

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości