Warszawa na przestrzeni epok. "Tworzymy historie w mieście duchów"

Najnowsze

Jacek SzychtLata 80. w Warszawie

Prywatka w pokoju z meblościanką, hipisi w barze mlecznym, czy piknik nad Wisłą - tak młodzi artyści wyobrażają sobie stolicę sprzed lat. Epoki Warszawy to 15 stylizowanych sesji fotograficznych, które pokazują życie miasta od 1688 do 1983 roku. Życie szczęśliwe - nie zobaczymy bowiem żadnych tragicznych momentów.

- Pragniemy odkurzyć kolory historii miejsc i ludzi. Wgryzamy się w odrębne światy, podziwiamy ich faktury. Inspiruje nas to, co było – piszą o sobie twórcy projektu Epoki Warszawy, który jest inicjatywą fotograficzno-kostiumową. Prezentuje styl życia oraz przemiany kulturowe Warszawy w formie zdjęć z 15 stylizowanych sesji.

"Nie rekonstruujemy epok"

- Podział wynika z historii mody. Pokazujemy punkty charakterystyczne dla danych lat. Jest to więc swoista podróż w czasie, spełnienie mojego marzenia z dzieciństwa. Ze względu na to, że realizowaliśmy projekt własnym sumptem, od narodzin do finalizacji minęły dwa lata – mówi Jacek Szycht, fotograf, autor zdjęć, współtwórca projektu.

I dodaje, ze w czasie wszystkich sesji w sumie powstało 18 tysięcy zdjęć.

Lata 20. w Warszawie Jacek Szycht

Oprócz Jacka Szycht, autorami projektu są również Urszula Łęczycka i Martyna Jeziorska, które zajęły się kostiumami i charakteryzacją. Twórcy podkreślają, że inspiracją były kroniki filmowe, ryciny, stare fotografie. – Nie rekonstruujemy epok. Jesteśmy nimi zainspirowani. Tworzymy historie w tym, co wspólne - w mieście tysiąca duchów. Przywracamy Warszawie barwy wspomnień. Otwieramy szafy wypełnione ubraniami z dawnych epok, chcemy zachłysnąć się zapachem perfum, nacieszyć oczy stylem, a uszy napełnić muzyką, która przecież nadal gra – piszą o swoim projekcie.

- Planujemy zorganizować wystawę plenerową na placu Zamkowym. Mamy akceptację miasta, nadal szukamy sponsora wydruków. Dlatego wciąż nie ma pewności, że wystawa będzie, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Chcemy, by zdjęcia zawisły na stelażach w kształcie prostopadłościanów, tak by mogły być podświetlane od środka – mówi Szycht i dodaje, że jeżeli uda się zorganizować wystawę, otwarta będzie 17 maja, w Noc Muzeów.

Pozostałe zdjęcia na stronie projektu: epokiwarszawy.pl

lata/roody