Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Pomnik Napoleona zniknie z placu Powstańców Warszawy. Wróci, ale w inne miejsce

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Podpisanie umowy na budowę parkingu pod placem Powstańców Warszawy
TVN24Podpisanie umowy na budowę parkingu pod placem Powstańców Warszawy

Popiersie cesarza Napoleona I na czas budowy parkingu podziemnego trafi do magazynu, a potem powróci na plac Powstańców Warszawy. Ale w inne miejsce. Taką decyzję na czwartkowej sesji podjęli radni. 

Za uchwałą głosowało 57 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

"Ogród Napoleona"

Pod placem Powstańców Warszawy ma powstać parking podziemny w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. "W tej chwili trwa kompletowanie dokumentacji do pozwolenia na budowę, prace powinny rozpocząć się w II kwartale br. Wcześniej zostaną jeszcze przełożone sieci miejskie w obszarze budowy" - przekazał stołeczny ratusz.

Poza budową parkingu podziemnego cały plac Powstańców Warszawy zostanie na nowo zagospodarowany. Jednym z jego elementów będzie skwer i przestrzeń do spacerów. W związku z tym niezbędne jest usunięcie podczas prowadzonych robót pomnika Napoleona, a następnie jego umieszczenie w docelowym miejscu również na placu Powstańców Warszawy. Będzie eksponowany w nowej, przeznaczonej dla niego przestrzeni - tzw. Ogrodzie Napoleona.

"Założenia kompleksowych zmian na placu wypracowane zostały wspólnie z mieszkańcami w ramach konsultacji i warsztatów, które odbyły się pod koniec 2017 r." - zaznaczył ratusz.

Pomnik Cesarza Napoleona I Urząd miasta

"Wielkiemu Wodzowi"

4,5-metrowy pomnik Napoleona I stoi u wylotu ulicy Wareckiej od 5 maja 2011 roku. Składa się z brązowego popiersia cesarza podtrzymywanego przez cztery podrywające się do lotu orły. W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczył oddział huzarów francuskich. Ustawienie pomnika sfinansowała polska sekcja Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej.

Zarówno miejsce, jak i data odsłonięcia pomnika Napoleona nie były przypadkowe. Dawniej plac ten nosił imię Napoleona. Dokładnie 90 lat temu w tym samym miejscu w obecności marszałka Piłsudskiego odsłonięto monument Napoleona dłuta Jana Antoniego Biernackiego, który jednak przepadł w trakcie działań wojennych. Nowy pomnik przygotowali rzeźbiarze Paweł Pietrusiński i Marek Żebrowski. Na monumencie widnieje napis "Wielkiemu Wodzowi" - słów tych w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 roku.

Pomnik Cesarza Napoleona I Urząd miasta

Oryginalny pomnik z 1921 roku nie przetrwał wojny, stojący obecnie na placu jest repliką innego monumentu cesarza - odsłoniętego w maju 1923 roku przed Wyższą Szkołą Wojenną, która znajdowała się przy Koszykowej. W ceremonii wziął wówczas udział marszałek Ferdinand Foch. Po II wojnie światowej pomnik rozebrano. Ocalałe popiersie stoi obecnie na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Jego twórcą był mjr Michał Kamieński, autor dwóch innych warszawskich monumentów - stojącego obecnie w parku Ujazdowskim pomnika Ignacego Jana Paderewskiego oraz pomnika Dowborczyków, ustawionego przed Muzeum Wojska Polskiego.

Pomnik Cesarza Napoleona I Urząd miasta

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości