Warszawa na 8 000 zdjęć. Zrobili z nich film

Warszawa

Adam Kałuszko/Rafał KruszkaFilm o Warszawie

Tygodniami fotografowali Warszawę. Efekty przerosły ich oczekiwania. Później ze zdjęć stworzyli film, który oddaje rytm współczesnej stolicy. Jego autorzy zapewniają, że to jeszcze nie koniec.

Autorami filmu są dwaj młodzi fotografowie - Adam Kałuszko i Rafał Kruszka.

- Pomysł powstał tuż po tym, jak wspólnie z moim kolegą testowaliśmy kilka technik wykorzystywanych współcześnie do timelapse'ów [wykonywanie zdjęć jednego miejsca w odstępach czasu, by wyświetlić je w przyspieszonym tempie - red.]. Po kilku próbach zaczęliśmy uzyskiwać coraz lepsze efekty, co zainspirowało mnie do napisania krótkiego scenariusza, którego głównym bohaterem stała się Warszawa, a statystami jej mieszkańcy - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adam Kałuszko.

Technika poklatkowa

Efekt tętniącej życiem stolicy udało się uzyskać dzięki technice poklatkowej. Zrobili 8 tys. zdjęć i połączyli w film, który następnie przyspieszyli.

- Coś, co w rzeczywistości trwało wiele godzin, w naszym filmie trwa kilka sekund. Dodatkowo wprowadziliśmy do naszych ujęć ruch, co wzbogaciło projekt wizualnie oraz nadało mu odpowiedniego tempa, które - naszym zdaniem - idealnie oddaje rytm współczesnej Warszawy - tłumaczy autor filmu.

Całość w wakacje

Film jest elementem większej całości. Kałuszko i Kruszka liczą, że w wakacje uda im się dokończyć projekt.

- Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, słońce i bezchmurne niebo, nasz projekt zakończymy około czerwca/lipca tego roku - zapewnia nasz rozmówca.

Artyści mają na swoim koncie kilka etiud do szkół filmowych, jednak, jak mówią, ten projekt zdecydowanie przerasta wszystko to, co zrobili dotychczas.

Jak Wam się podoba film młodych fotografów? Napiszcie na naszym forum.

Swoje zdjęcia i filmy możecie wysyłać na warszawa@tvn.pl oraz Kontakt24. Pokażemy je na stronie.

ij/mz