Pałac wciśnięty między bloki Woli opowiedzieć historię dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Pełnił bardzo różne funkcje"
"Pełnił bardzo różne funkcje"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Zmodernizowane Muzeum Woli

Sąsiadujący ze słynną działką przy Srebrnej pałacyk, wciśnięty między PRL-owskie bloki, które za chwilę same skulą się między szklanymi wieżami nowego "city", najpierw długo czekał na remont, potem zaś właśnie z jego powodu długo był zamknięty. W niedzielę znów zaprosi swoich sąsiadów i nie tylko.

Pałacyk przy Srebrnej 12 ma 140 lat, a od pół wieku stanowi siedzibę jedynej w swoim rodzaju placówki - Muzeum Woli. Siedzibę nad wyraz skromną, a do niedawna po prostu zaniedbaną. Ale to już przeszłość - kosztem ponad siedmiu milionów złotych właśnie go wyremontowano i dostosowano do potrzeb niepełnosprawnych.

Choć na poświęconej podsumowaniu prac konferencji prasowej z sali padł zarzut, że zmieniło się niewiele, to tylko pozory. - W zasadzie wnętrze zbudowane jest od nowa. Nie tylko wymieniliśmy wszystkie instalacje, ale zmieściliśmy wiele nowych, takich jak systemy multimedialne i ekspozycyjne. Dzięki temu, nie zmieniając przesadnie układu wnętrz, zyskaliśmy nowoczesną przestrzeń ekspozycyjną - tłumaczył kierownik muzeum Konrad Schiller.

Muzeum Woli przy Srebrnej 12Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Muzeum - formalnie jest oddziałem Muzeum Warszawy, tak samo zresztą, jak analogiczna placówka na Pradze - ma ciekawą historię. Powstało wprawdzie dopiero w latach 70., ale o jego utworzeniu mieszkańcy dzielnicy myśleli już na początku XX wieku. W 1916 roku dzisiejsza Wola została włączona do Warszawy. Nie oznaczało to jednak utworzenia typowego samorządu nowej dzielnicy. Sprawy organizacyjne brali więc we własne ręce właśnie mieszkańcy, przede wszystkim działający na tym terenie przemysłowcy. I tak zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Woli, a wraz z nim pojawił się pomysł stworzenia miejsca, które dokumentowałoby zachodzące na Woli zmiany.

Przed wojną pomysłu zrealizować się nie udało - muzeum powstało dopiero w latach 70. Nie bez znaczenia była ranga, jaką przemysłowi nadawały władze PRL. To właśnie nowoczesny na owe czasy przemysł precyzyjny i maszynowy, zlokalizowany w tej części Warszawy, oraz jej robotniczy charakter stały się przewodnimi wątkami ekspozycji, która na stałe zagościła wtedy w pałacyku przy Srebrnej.

Muzeum Woli Cię poznać

Nowe wolskie muzeum stałej ekspozycji nie ma. Wewnątrz, poza biurami i kawiarnią w podziemiu, są bowiem tylko cztery sale. I tak na parterze gotowy jest już Gabinet Wolski (to nawiązanie do ekspozycji w Muzeum Warszawy, także podzielonej na tematyczne gabinety; związek podkreśla też wspólny system komunikacji wizualnej), gdzie znalazło się kilkanaście eksponatów, które w absolutnie telegraficznym skrócie sygnalizują bogatą historię Woli: od wolnych elekcji przez wiatraki, zakłady przemysłowe i towarzyszące im osiedla społeczne, aż po warszawskie browary reprezentowane przez słynne sfinksy, Powstanie Warszawskie, PRL-owską "krzemową dolinę" i współczesne wieżowce.

Sfinksy z browaru Haberbusch i SchieleKarol Kobos, tvnwarszawa.pl

- Gdybyśmy wypełnili cały, mały budynek jedną, stałą ekspozycją, stalibyśmy się muzeum na jedną wizytę. Przez rok moglibyśmy jeszcze liczyć na szkolne wycieczki, a potem co? A jesteśmy na uboczu, musimy zachęcać, by nas odwiedzać. Dlatego chcemy postawić na wystawy czasowe, którym towarzyszyć będzie zawsze bogaty program dodatkowych wydarzeń i cały czas zachęcać do ponownych odwiedzin - tłumaczy koncepcję muzeum Schiller.

Dwie duże sale - jedna na parterze i jedna na pierwszym piętrze - mają służyć właśnie takim wystawom. Pierwsza - "Wola w muzeum" - jest właśnie montowana i zostanie otwarta już w najbliższą sobotę. Także ona ma mieć charakter przekrojowy, wprowadzający.

Stopniowo, w kolejnych projektach, do muzeum powracać będą oczywiście także przedmioty ze starej ekspozycji. - Są dokładnie opisane, zdokumentowane i bezpiecznie czekają w magazynie - zapewniała na środowej konferencji dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Kolejna wystawa, planowana na wiosnę, poświęcona ma być zmianom architektonicznym, które Wola przeszła w ostatnim trzydziestoleciu. - Z tego punktu widzenia żałuję trochę, że otwarcie zbiega się z rozbiórką Czarnego Kota, który jest w pewnym sensie symbolem tych przemian - mówił Schiller. I dodawał, że chętnie dodałby jakiś element kontrowersyjnego hotelu do zbiorów.

Jeden z eksponatów wolskiego muzeumKarol Kobos, tvnwarszawa.pl

Muzeum Woli się spotkać

Ostatnia sala - multimedialna - ma razem z kawiarnią pełnić niemniej ważną rolę w nowym muzeum. - Chcemy, by działało ono także jako centrum aktywności lokalnej. By mieszkańcy mieli tu swoje miejsce, gdzie mogą się spotkać, podyskutować; gdzie można przeprowadzić konsultacje społeczne lub warsztaty - podkreślał prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli Michał Szczerba.

Jak tłumaczy Schiller, z czasem w muzeum pojawią się też trudniejsze tematy. A tych w historii Woli też nie brakuje. - Rzeź Woli, Powstanie w Getcie, Powstanie Warszawskie - łatwo byłoby pewnie zacząć działalność od martyrologii, ale my wolimy do tego dojrzeć, dojść z czasem. Chcemy się przygotować wspólnie z mieszkańcami, budować z nimi emocjonalną mapę dzielnicy, wyszukiwać ważne wątki i reagować na to, co dzieje się na Woli dziś - mówił i wspominał spotkanie, które było dla niego inspiracją. - Wychodziłem z muzeum, zaczepiła mnie para turystów, zawiedzionych, że jest zamknięte. Rozmawialiśmy chwilę i na koniec pan zapytał mnie: "a jak to się stało, że ktoś postawił taki pałac między blokami?". Jak widać, historia Woli, historia Warszawy nie dla wszystkich są czytelne. Marzy mi się muzeum, które będzie umiało opowiedzieć ją zarówno tym, którzy od dawna mieszkają obok, jak i tym, którzy dopiero sprowadzili się na przykład do XIX dzielnicy - powiedział Schiller i dodał, że wyobraża sobie, że z czasem muzeum znów zmieni formę.

- Jeśli ma tu kiedyś powstać stała ekspozycja, to musimy ją stworzyć wspólnie z mieszkańcami. To zadanie na wiele lat - podsumował.

Muzeum przy Srebrnej 12 będzie czynne we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele od 10 do 18, w środy od 10 do 20.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Karol Kobos

Śródtytuły to oficjalne hasła promujące Muzeum Woli.

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl