Ratusz szybszy niż centra handlowe. Ruszył montaż świątecznej iluminacji

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plMontaż iluminacji świątecznej

Stołeczne ulice rozbłysną znów rozbłysną świątecznymi lampkami. Miasto właśnie rozpoczęło montaż świątecznej iluminacji. Przy okazji urzędnicy chwalą się, że dekoracja cieszy nie tylko oczy mieszkańców stolicy, ale przyciąga też turystów i zdobywa uznanie polskich oraz zagranicznych mediów.

Prace rozpoczęły się już teraz, aby do końca listopada monterzy zdążyli z mocowaniem wszystkich ozdób. Jak informuje stołeczny ratusz, jako pierwsze dekoracje instalowane są na słupach oświetleniowych, potem przyjdzie kolej na ustawienie dekoracji wolno stojących i zawieszenie girland. "Prace staramy się wykonywać podczas mniejszego natężenia ruchu na ulicach, tak aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców. W czasie montażu mogą być przeprowadzane próby świetlne" - zaznaczają urzędnicy.

I zwracają uwagę, że w czasie montażu mogą być przeprowadzane próby świetlne, jednak oficjalna inauguracja nastąpi w sobotę, 7 grudnia.

680-kilometrowy łańcuch

Główną osią świątecznej iluminacji będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i Agrykoli. Rozświetlone zostanie też Stare Miasto, Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), aleja Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, Marszałkowska (od Królewskiej do placu Konstytucji, łącznie z nim), Świętokrzyska (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Mokotowska i Targowa.

"Gdyby iluminacja stolicy miała postać pojedynczego świetlnego łańcucha, to liczyłby on 680 kilometrów długości. To niemal tyle, ile wynosi droga z Warszawy do Wiednia" - podkreślają urzędnicy. Na dekoracje składa się na blisko 1300 elementów: iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. Świeci w nich prawie 4,5 miliona energooszczędnych diod. Ratusz przekonuje, że te nowoczesne źródła światła zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. 

Urzędnicy chwalą się również, że gwiazdkowa dekoracja cieszy nie tylko mieszkańców stolicy, ale przyciąga też rzesze turystów i zdobywa uznanie polskich oraz zagranicznych mediów. "Ozdoby świetlne na Trakcie Królewskim znalazły się na pierwszym miejscu wśród najpiękniej rozświetlonych alei Europy w rankingu Deutsche Welle" - podają urzędnicy.

Promocja miasta i poprawa bezpieczeństwa

Projektowane dekoracje dla Warszawy zawierają liczne interaktywne elementy, siedziska i fotoramy, które - jak zwraca uwagę stołeczny ratusz - angażują odbiorców i zachęcają do wykonywania pamiątkowych zdjęć, podbijających później internet. "Dzięki lajkom i udostępnieniom w mediach społecznościowych fotografie przyciągają kolejnych odwiedzających z Polski i świata. Tylko w grudniu 2018 roku hashtagami #iluminacje świąteczne #warszawa opatrzono niemal 3 tysiące postów w social media" - chwalą się.

Ratusz zwraca także uwagę, że iluminacja świąteczna to nie tylko dekoracja, bo dodatkowe oświetlenie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl