Stracimy dotację na tory do lotniska w Modlinie? Marszałek alarmuje, kolejarze uspokajają

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koleje MazowieckieKM

Zdaniem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, nad zapowiadanym od lat połączeniem stacji kolejowej Modlin z pobliskim lotniskiem wisi widmo utraty unijnych funduszy. Spółka PKP PLK uspokaja i twierdzi, że środki zostaną wykorzystane, choć do tej pory nie złożyła o nie nawet wniosku.

Na budowę łącznika kolejowego w dawnym śladzie wojskowej bocznicy port w Modlinie czeka od otwarcia. Budowa pięciokilometrowego odcinka torów poprawiłaby komunikację pomiędzy centrum stolicy a podwarszawskim lotniskiem - dziś pasażerowie skazani są na przesiadkę z pociągu Kolei Mazowieckich do podstawianego przez tego przewoźnika autobusu. Wielu wybiera samochód, a okolice portu obrośnięte są parkingami umożliwiającymi jego pozostawienie.

Budowa tego odcinka, obok odtworzenia linii Chorzele - Ostrołęka oraz remontu fragmentu linii numer 28 od stacji Zegrze do stacji Wieliszew, znalazła się na liście priorytetów Ministerstwa Infrastruktury. Kolejarze ogłosili przetarg na wykonawcę tego ostatniego remontu, a także podpisali umowę na wykonanie prac na linii Chorzele-Ostrołęka.

Zagrożone 400 milionów?

Łącznik z Modlina stał się obiektem spekulacji. "Gazeta Stołeczna" poinformowała, że zarezerwowane na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej może przepaść. "Stołeczna" powołała się na słowa Aleksandry Szwed, wicedyrektorki departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim, która podzieliła się swoimi wątpliwościami z radnymi sejmiku.

- Komisja Europejska poinformowała nas, że ma wątpliwości, czy uda się oddać te inwestycje i rozliczyć fundusze unijne przed końcem 2023 roku. Również widzimy takie zagrożenie. Zapadła decyzja, że do maja tego roku zarząd województwa musi podjąć ryzyko pozostawienia przyznanych dotacji lub zaproponować inne projekty do dofinansowania, żeby nie stracić tych pieniędzy – mówi cytowana przez "Stołeczną" Szwed.

Chodzi o blisko 400 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W przypadku wartego 123 miliony łącznika na lotnisko UE zadeklarowała dofinansowanie na poziomie 80 procent.

Budowa jest istotna również ze względu na ograniczoną przepustowość Lotniska Chopina, które potrzebuje portu uzupełniającego, gdzie można przenieść loty czarterowe i niskokosztowe. Naturalnym partnerem dla warszawskiego lotniska wydaje się być Modlin. Jednak rząd forsuje pomysł, aby to nie Modlin, a Radom stanowił takie uzupełnienie dla Okęcia. Eksperci krytykują to rozwiązanie ze względu na odległość portu w Radomiu. Ich zdaniem na opóźnienie w budowie łącznika wpływa również konflikt natury politycznej, bowiem zarząd lotniska w Modlinie związany jest z opozycyjnymi PO i PSL.

PKP PLK: nie było uwag

- Ponieważ samorządowi województwa mazowieckiego bardzo zależało na tym właśnie połączeniu kolejowym, ze względu na obsługę lotniska w Modlinie i działającą tam strefę ekonomiczną, wskazaliśmy spółce PKP PLK potrzebę wykonania chociaż pierwszego etapu z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, między innymi przygotowania dokumentacji projektowej, wykupów gruntów i części robót budowlanych. Niestety dostrzegamy ryzyko braku zrealizowania pierwszego etapu projektu – wyjaśnia Marta Milewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Tymczasem przedstawiciele spółki PKP PLK twierdzą, że wszystko przebiega zgodnie z planem, i nie ma mowy o groźbie utraty zarezerwowanych na budowę europejskich funduszy. - Podczas regularnych spotkań i przeglądu projektów unijnych, w których uczestniczą przedstawiciele KE, nie było zgłoszeń i uwag o zagrożeniach inwestycji i rozliczeniu funduszy projektów przed rokiem 2023. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakładają, że wszystkie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego będą zakontraktowane w 2020 roku – przekonuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

"Mogą zostać przeniesione"

Jak przekazał rzecznik spółki, budowa stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy oraz torów prowadzących ze stacji Modlin została uzgodniona z Urzędem Marszałkowskim w ubiegłym roku. - Prace przebiegają według ustaleń. Jednym z warunków złożenia wniosku o dofinasowanie jest posiadanie prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję w maju ubiegłego, jednak Towarzystwo Ochrony Przyrody w czerwcu złożyło odwołanie. W związku z odwołaniem – co jest niezależne od PLK - sprawa została przekazana do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – tłumaczy Siemieniec.

Na wydanie decyzji GDOŚ ma czas do końca lutego. - Po pozytywnym dla PLK rozpatrzeniu odwołania nastąpi podpisanie umowy o dofinansowanie – dodał. Jednak władze spółki mają świadomość uciekającego czasu. W czasie konferencji poświęconej podpisaniu umowy na wykonanie studium wykonalności dla dodatkowych torów z Warszawy do Piaseczna i Czachówka, Arnold Bresch, wiceprezes PKP PLK przyznał, że inwestycja może zostać podzielona na dwa etapy. Tylko pierwszy miałby zostać wykonany jeszcze w ramach obowiązującego budżetu UE. Chodzi o odcinek od stacji Modlin do miejsca, gdzie linia styka się z droga krajową nr 62.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego informują, że fundusze unijne mogą zostać skierowane na inne inwestycje. - Środki mogłyby zostać przeniesione na inne bardziej zaawansowane projekty z zakresu linii kolejowych, natomiast urząd marszałkowski nie posiada informacji, czy PKP PLK dysponuje takimi projektami i jaki jest stan ich przygotowania do realizacji – zaznaczyła Milewska.

Co z pozostałymi projektami na Mazowszu?

Co dzieje się z pozostałymi projektami, na realizację których zarezerwowano fundusze z programu operacyjnego, a do tej pory nie złożono wniosku na ich pozyskanie? - Zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez urząd marszałkowski termin uzyskania decyzji środowiskowej w przypadku trasy Ostrołęka – Chorzele  przypada na pierwszy kwartał 2020. PLK są na końcowym etapie uzyskiwania decyzji. Miesiąc po uzyskaniu będzie złożony wniosek o dofinansowanie. Na trasie wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia robót. Gromadzone są podkłady, szyny i materiały do budowy torów – mówi Siemieniec.

Jak przekazał rzecznik spółki, w przypadku odcinka Zegrze-Wieliszew procedura przetargowa jest na końcowym etapie. - W drugim kwartale planowane jest podpisanie umowy na dofinansowanie. Zakończenie projektu przewidziano w 2022 roku – dodał.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o planowanej podwyżce cen biletów na pociągi Kolei Mazowieckich:

Konferencja Partii Razem w sprawie podwyżek cen biletów

"Władze przygotowują się do podniesienia cen biletów w Kolejach Mazowieckich"
"Władze przygotowują się do podniesienia cen biletów w Kolejach Mazowieckich"TVN24
wideo 2/3

Autorka/Autor:dg/r/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KM

Pozostałe wiadomości

Okna zabite deskami, niszczejące mury i wszechobecne graffiti. Jeden z pustych budynków stoi zaledwie 100 metrów od stacji metra Centrum w Warszawie. W innym, w dosyć prestiżowej lokalizacji, na Woli, mieszkają bezdomni. W stolicy, gdzie ceny mieszkań przekraczają 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, w 2023 było ponad 2700 pustostanów. Miasto przyznaje: ta liczba nie maleje. Pomóc ma między innymi projekt "lokal za remont", z którego mogą korzystać osoby oczekujące w kolejce na mieszkanie z gminnego zasobu.

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule". Trzy rodziny pszczół nie przetrwały

"Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule". Trzy rodziny pszczół nie przetrwały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czterech dni na środku Placu Pięciu Rogów stało auto Szymona Nieradki. Dostał za to 100 złotych mandatu. Gdyby samochód stał bez biletu na wyznaczonym miejscu parkingowym, to każdego dnia płaciłby 300 złotych kary. Parkując na placu, aktywista chce zwrócić uwagę na niesprawiedliwe i przestarzałe przepisy.

Parkował cztery dni na środku placu, dostał 100 złotych mandatu. Zwraca uwagę na niesprawiedliwe przepisy

Parkował cztery dni na środku placu, dostał 100 złotych mandatu. Zwraca uwagę na niesprawiedliwe przepisy

Źródło:
PAP

Kierujący audi uderzył w bariery przy zjeździe z trasy S17. Jak dowiedział się nasz reporter, kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia. Sprawą zajmuje się policja.

"Pojechał prosto i uderzył w betonowe zapory"

"Pojechał prosto i uderzył w betonowe zapory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura o rok chce przedłużyć śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej Poli. Dziewczyna trafiła do szpitala w Piasecznie z objawami grypy, jednak jej stan zaczął się pogarszać, nastolatka zmarła. Śledztwo, wciąż toczące się w sprawie, trwa już blisko rok.

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Uwaga! TVN

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec osiedla Miasteczko Wilanów zgłosił w nocy awanturę domową. Kiedy na miejsce przyjechali strażnicy miejscy, zastali pijaną 38-latkę i jej partnera. Okazało się, że kobieta była poszukiwana.

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, zarządca obiektu, przekazał, że tunel zostaje zamknięty do czasu naprawy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl