Najnowsze

Siedziba Teatru WARSawy trafi w ręce miasta

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Google MapsTeatr WarSawy

Po ponad 10 latach negocjacji siedziba Teatru WARSawy przejdzie na własność miasta. Radni podjęli w czwartek uchwałę w tej sprawie.

Mowa o budynku pod adresem Rynek Nowego Miasta 7, w którym od siedmiu lat działa Teatr WARSawy (wcześniej działał jako Teatr Konsekwentny). Trafił tam po wieloletniej tułaczce po wielu lokalach w mieście. Właścicielami obiektu są miasto oraz Serenus - spółka córka znanego dewelopera BBI Development. Firma od 2009 roku negocjowała z miastem zamianę lokalu przy Rynku Nowego Miasta na inną nieruchomość. Gdy w 2017 roku wydawało się, że dojdzie ona wreszcie do skutku, została niespodziewanie zablokowana w Radzie Warszawy.

Temat przejęcia przez miasto siedziby Teatru WARSawy wrócił podczas czwartkowej sesji. Tym razem radni byli przychylni. Spośród 59 osób, które wzięły udział w głosowaniu, za projektem było 41, przeciw jedna, zaś 17 radnych wstrzymało się od głosu.

Adam Sajnuk, dyrektor teatru, podkreślił, że przejęcie budynku na własność przez miasto będzie gwarantem bezpieczeństwa dla placówki. - Warszawa potrzebuje teatrów, o czym świadczy wysoka frekwencja podczas naszych wydarzeń. Planujemy dalszy rozwój, chcemy współpracować z innymi zespołami teatralnymi i artystycznymi, tworzyć prawdziwe centrum kultury - zaznaczył.

Wymiana nieruchomości

Spółka początkowo zamierzała przeznaczyć obiekt na cele mieszkalno-usługowe. Te plany zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców sąsiednich budynków. Zamierzenia dewelopera ograniczył też wpis układu urbanistycznego Nowego Miasta do rejestru zabytków. Dodatkowo sprawę komplikował fakt, że dysponował on tylko częścią budynku. Fragment z wejściem i hallem pozostaje w rękach miasta,

Przedstawiciele firmy wyrazili wobec tego gotowość odstąpienia od planów wybudowania w jego miejscu nowej kamienicy i zaproponowali miastu wymianę za działkę przy Długiej, obok Arsenału (dawny Pasaż Simmonsa). Jednocześnie mieli pokryć różnicę w wartości nieruchomości - dopłacić miastu ponad 19 milionów złotych.

Tak może wyglądać nowy Pasaż Simonsa Serenus

Lata tułaczki

Teatr WARSawy (wówczas jako Teatr Konsekwentny) od 1997 mieścił się kolejno w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Teatrze Staromiejskim, Starej Prochowni, dawnej fabryce Konesera, gościnie występował w teatrach Na Woli, Nowym czy Studio. Po tym, jak w 2013 roku trafił na Rynek Nowego Miasta, przez lata wynajmował obiekt po preferencyjnych stawkach. Teatr jest organizacją pozarządową, więc z problemami lokalowymi musiał radzić sobie sam, bo miasto ma obowiązek zapewniania lokali wyłącznie miejskim jednostkom kultury.

Dowiedz się więcej o problemach Teatru WARSawy >>>

Informowaliśmy też o wirtualnych spacerach w Muzeum POLIN:

Wirtualne spacery w muzeum POLIN
Wirtualne spacery w muzeum POLINMuzeum POLIN / Youtube

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości