Marsze papieskie na ulicach polskich miast

Aktualizacja:
Autor:
kz,
momo/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP
Marsze papieskie w rocznicę śmierci Jana Pawła II
Marsze papieskie w rocznicę śmierci Jana Pawła IITVN24
wideo 2/4
TVN24Marsze papieskie w rocznicę śmierci Jana Pawła II

W niedzielę ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Papieski. Marsze w rocznicę śmierci Jana Pawła II odbywają się także w innych polskich miastach.

W stolicy marsz w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II rozpoczął się o godzinie 11 na rondzie Dmowskiego. Odmówiono różaniec w intencji papieża, wysłuchano historycznych homilii, modlono się. Potem marsz przeszedł Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy.

Uczestnicy i uczestniczki przynieśli ze sobą biało-czerwone oraz papieskie - biało-żółte flagi, a także portrety i obrazki z papieżem oraz różańce. Wiele osób w rękach trzymało palmy wielkanocne. Rozdawane były przypinki z papieżem i hasłem: "Ty nas obudziłeś! My cię obronimy".

Na przedzie marszu znajdował się historyczny pojazd - papamobile, którym podróżował papież, w trakcie swoich pielgrzymek do ojczyzny. Byli także ułani, bractwo kurkowe, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła Wielkiego oraz reprezentanci innych zakonów świeckich. Niesiono relikwie Jana Pawła II.

Uczestnicy marszu śpiewali pieśni religijne m.in. "Barkę" czy "Abba Ojcze". Na Krakowskim Przedmieściu przed pomnikiem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, przedstawiciele bractwa kurkowego oddali mu hołd.

Wśród uczestników marszu byli m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Msza w bazylice i na telebimach

Około godziny 12.30 uczestnicy marszu dotarli na plac Zamkowy. Na ustawionej przed Zamkiem Królewskim scenie młodzi ludzie przyrzekali, że będą kontynuować dzieło Jana Pawła II. Wokalista jazzowy Marek Bałata zaśpiewał Te Deum.

Część uczestników udała się do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na mszę świętą, którą odprawił abp. Józef Michalik. Dla tych, którzy pozostali na placu Zamkowym, ustawiono telebim przed Zamkiem Królewskim i drugi przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Na telebimach transmitowana była msza święta z bazyliki archikatedralnej.

Za organizację Narodowego Marszu Papieskiego odpowiadało Centrum Życia i Rodziny.

Rondo Dmowskiego było zamknięte od godziny 9. Wraz z przemarszem stopniowo były wyłączane z ruchu kolejne ulice na trasie. Autobusy i tramwaje kierowano na trasy objazdowe.

Marsze w Raciborzu i Częstochowie

Marsze papieskie zaplanowano także w innych miastach Polski. W Raciborzu (woj. śląskie) marsz przeszedł półtorakilometrową trasą od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do pomnika św. Jana Pawła II.

Uczestnicy marszu nieśli wcześniej poświęcone palmy wielkanocne, a także rozdawane przez harcerzy chorągiewki w barwach narodowych, kościelnych i papieskich. Widać było flagę Solidarności regionu śląsko-dąbrowskiego. Przez pielgrzymkowe nagłośnienie odtwarzano fragmenty wystąpień Jana Pawła II. U celu m.in. odmówiono modlitwę "Anioł Pański".

Na czele marszu szedł, trzymając z kilkoma innymi osobami transparent "W obronie św. Jana Pawła II. Nie lękajcie się", wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska).

W województwie śląskim na niedzielę zapowiadano jeszcze jeden marsz papieski: organizowane przez Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej popołudniowe przejście ulicami Częstochowy na wieczorne uroczystości na Jasnej Górze.

Wrocław, Kraków i Białystok

Marsz odbył się również we Wrocławiu. O godzinie 13 uczestnicy marszu wyruszyli sprzed bazyliki św. Elżbiety w kierunku katedry pw. św. Jana Chrzciciela. Tłum przeszedł przez Rynek, ulicą Wita Stwosza i dalej na plac Katedralny. Uczestnicy mieli ze sobą biało-czerwone flagi, transparenty oraz zdjęcia Jana Pawła II.

Z krakowskich Błoń wyruszył w niedzielę po południu Biały Marsz Papieski w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Uczestnicy przeszli na Rynek Główny, gdzie następnie w bazylice mariackiej odbyło się nabożeństwo dziękczynne za pontyfikat Karola Wojtyły. Uczestnicy wydarzenia nieśli flagi papieskie i Polski. Wymarsz poprzedziło odśpiewanie "Barki". Odtwarzano fragmenty homilii papieża, kierowane do Polaków w czasach komunizmu. Odmówiony został także różaniec. Policja podała, że w krakowskim marszu przeszło 10 tysięcy osób. Pochód wiódł tą samą trasą, co biały marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoń, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką i Szewską na Rynek Główny.

W Krakowie odbył się także drugi pochód, który został zorganizowany przez europosła Patryka Jakiego. Trasa tego przemarszu wiodła sprzed bazyliki św. Floriana, gdzie wikariuszem był Karol Wojtyła, następnie Floriańską, przez Rynek Główny do Franciszkańskiej 3. W tym wydarzeniu, według szacunków policji, uczestniczyło ok. 2,5 tys. osób.

Wierni przeszli przez Łódź, Gdańsk, Szczecin i Zakopane

Uroczystości upamiętniające 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II odbyły się też w Białymstoku. Ich główną częścią był marsz przez centrum miasta, od archikatedry białostockiej do kościoła św. Rocha. Według policji wzięło w nim udział ok. cztery tysiące osób.

W Zakopanem w marszu, a zarazem drodze krzyżowej, uczestniczyło według szacunków policji ok. 1,5 tys. osób. Na miejscu był kardynał Stanisław Dziwisz, a wśród wiernych pojawił się m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Wielu uczestników niosło ze sobą flagi Watykanu. Dziesięciometrową żółto-białą flagę niesiono także na czele pochodu.

Kilka tysięcy osób przeszło w niedzielę ul. Piotrkowską w Łodzi w Marszu Pamięci Jana Pawła II. Marsz odbył się także m.in. w Gdańsku.

W Szczecinie marsz papieski wyruszył z placu Zwycięstwa, a zakończył się pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Uczestnicy przeszli ulicami, niosąc znicze i portrety Jana Pawła II. Marsz zorganizowało w mieście środowisko skupione wokół Bractwa Małych Stópek i Fundacji Małych Stópek. Według organizatorów w marszu mogło brać udział około 7 tysięcy osób.

Marsz papieski w Szczecinie
Marsz papieski w Szczecinie TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz, momo/b

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości