Warszawa ma nowych honorowych obywateli

Warszawa

| EurosportJerzy Buzek fot. TVN24

Jerzy Buzek, przewodniczący parlamentu europejskiego, arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser oraz aktorka Lidia Korsakówna zostali honorowymi obywatelami Warszawy. Buzka zgłosił klub radny PO, biskupa Hosera radni PiS, natomiast znaną aktorkę Korsakównę zgłosiła lewica.

Jerzego Buzka opinia publiczna poznała w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W 2004 i 2009 roku z sukcesem wystartował z list PO do Parlamentu Europejskiego. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Henryk Hoser jest biskupem warszawsko-praskim od maja 2008 r. Od 2008 r. przewodzi pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

"Przygoda na Mariensztacie"

Aktorka Lidia Korsak-Brusikiewicz znana jest publiczności jako Lidia Korsakówna. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze". Z niego została zaangażowana do pierwszego polskiego kolorowego filmu fabularnego "Przygoda na Mariensztacie". Stała się na długie lata najpopularniejszą aktorką swego pokolenia. W 1955 r. została zaangażowana do stołecznego Teatru Syrena, w którym przepracowała - formalnie - do emerytury w 1987 r., a faktycznie - do połowy lat 90.

Najwyższe wyróżnienie dla zasług

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć.

Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację, które zwyczajowo wręczane są na Zamku Królewskim w Warszawie ostatniego dnia lipca - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ub. r. honorowe obywatelstwa otrzymali dwaj prezydenci RP - Aleksander Kwaśniewski i pośmiertnie Lech Kaczyński, uczestniczka zamachu na Franza Kutscherę - Maria Stypułkowska-Chojecka ps. Kama, uczestniczka powstania w getcie warszawskim - Ziuta Hartman oraz pionier leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych - prof. Henryk Skarżyński.

bf/roody