Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Warszawa ma drugi pomnik Mickiewicza

Warszawa

Pomnik Adama Mickiewicza stanął na placu Konstytucji. Ale nie na stałe. Replika monumentu z krakowskiego rynku podróżuje po Polsce w ramach artystycznej akcji.

W środę pomysłodawcy wydarzenia - dyrektor krakowskiego teatru Groteska Adolf Weltschek i reżyser Stanisław Dembski - przecięli wstęgę. W ten sposób oficjalnie odsłonili replikę monumentu Adama Mickiewicza. Wcześniej była między innymi we Wrocławiu i Krakowie. Wszystko w ramach "Artyści na cokoły - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich".

Może stać przez trzy dni

To część akcji performatywnej, która jest zapowiedzią rozpoczynającej się 18 lutego w Krakowie 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA.

Jak przekonują organizatorzy, ma on udowadniać, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, a prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych oraz wieku.

Podczas festiwalu zaprezentują się aktorzy z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy.

Zgodę na ustawienie tymczasowego pomnika wydał Zarząd Dróg Miejskich. - Może stać przez trzy dni. Natomiast pojawiły się elementy reklamowe, na które zgody nie było. Poinformowaliśmy organizatora, żeby je usunął - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

Warszawski pomnik Adama Mickiewicza stoi przy Krakowskim Przedmieściu.

ZOBACZ TEŻ POMNIK POLSKI NA TERENIE AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH:

Pomnik to praca dyplomowa
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/b