Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

"Wykonaliśmy tytaniczną pracę i aktualnie w szpitalu mamy 260 łóżek do leczenia pacjentów"

Najnowsze

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Niedzielski: przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii
TVN24Niedzielski: przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii

260 łóżek covidowych dostępnych jest dla pacjentów w Szpitalu Południowym. Jak informuje ratusz, czterdzieści z nich to łóżka respiratorowe. 

Jak przekazał ratusz, w Szpitalu Południowym hospitalizowani są głównie niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza. Aktualnie w placówce przygotowane jest już 260 miejsc do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 220 łóżek zwykłych oraz 40 łóżek respiratorowych. Kolejnych 10 jest już przygotowanych.

- Warszawa odzyskała Szpital Południowy pod koniec sierpnia tego roku. W tym czasie w szpitalu przebywało kilkunastu chorych. Naszym podstawowym priorytetem było jak najlepsze przygotowanie placówki do kolejnej fali pandemii. Wykonaliśmy tytaniczną pracę i aktualnie w szpitalu mamy 260 łóżek do leczenia pacjentów, w tym 40 łóżek respiratorowych. Przygotowaliśmy też kolejnych 10 łóżek z respiratorami, co oznacza, że będziemy dysponowali największym w Polsce oddziałem wyposażonym w te urządzenia. Sami podejmujemy również wysiłki, aby zatrudnić niezbędny personel medyczny – przekazała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Ile łóżek jest już zajętych?

Według danych na czwartek 21 października, w Szpitalu Południowym na 260 łóżkach przebywa 234 pacjentów, a z 40 łóżek respiratorowych, gdzie trafią osoby z najcięższą postacią COVID-19 zajętych jest 37. Jak zaznaczyła wiceprezydent Kaznowska, dane, które spływają ze Szpitala Południowego, wyraźnie pokazują, że większość pacjentów, która jest tam leczona to niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza. - Co ważne, 90 procent zgonów, które są notowane w placówce, dotyczy osób niezaszczepionych. Pozostałe 10 procent dotyczy osób zaszczepionych, ale dodatkowo obciążonych. Dlatego podkreślam: szczepionka przeciw COVID-19 gigantycznie zwiększa szanse na przeżycie - podkreśliła wiceprezydent.

O szczepienie się zaapelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Warszawa ma jeden z najwyższych odsetków wyszczepienia. Mamy już ponad 68 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców, czyli ponad 1,2 mln osób. Jak alarmują specjaliści, czwarta fala pandemii dopiero się rozkręca, dlatego apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków, abyście dbali o siebie i zaszczepili się jak najszybciej. W uruchomionych przez miasto punktach szczepień przeciw COVID-19 można zaszczepić się od ręki, bez wcześniejszego umawiania – przekazał prezydent.

Warszawa uruchomiła niemal 80 punktów szczepień, w tym cztery punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas festynów czy koncertów. Stolica prowadzi również akcję szczepień uczniów, organizuje punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzi kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Aby przygotować Szpital Południowy do czwartej fali pandemii, z rządowej agencji (RARS) do placówki zostało dostarczone przenośne prosektorium, z którego wcześniej korzystał Szpital MSWiA. - Obyśmy nie musieli z niego korzystać – podsumowuje Renata Kaznowska.

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości