Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

11 kilogramów heroiny w walizkach. Psów nie zmylił zapach egzotycznych przypraw

Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab
KASW walizkach miał ponad 11 kilogramów heroiny

Heroinę o wartości blisko 4,5 miliona złotych miał w walizkach podróżny, który przyleciał do Warszawy z Kataru. Narkotyki odkryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że w październiku funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z funkcjonariuszami Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali bagaże pasażerów samolotu, który do Warszawy przyleciał z Dohy w Katarze.

"Nie zmylił ich zapach mieszanki egzotycznych przypraw"

"Przeszkolone do wykrywania środków odurzających psy - Loca i Nutka - wskazały walizki należące do jednego z podróżnych lecących tym rejsem. Nie zmylił ich zapach mieszanki egzotycznych przypraw, które podróżny umieścił w walizkach" - podano.

W komunikacie KAS zaznaczono, że bagaż poddano prześwietleniu rentgenowskiemu, które pokazało, że jest w nim podwójne dno, dlatego funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podjęli decyzję o jego szczegółowej kontroli.

- Na początku podróżny zachowywał się spokojnie, jednak gdy się dowiedział, że zabezpieczyliśmy jego bagaż, zaczął się nerwowo zachowywać – poinformował oficer z pionu operacyjno-śledczego Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Mężczyzna twierdził, że swojego bagażu nie pakował osobiście.

"Po otwarciu obu walizek, pomiędzy ich ściankami, w podwójnych dnach, znaleźli osiem pakietów oklejonych folią i taśmą, zawierających granulat koloru beżowego. W tym samym czasie obywatel Wielkiej Brytanii był poddawany kontroli przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej" - dodano.

Ponad 11 kilogramów heroiny

Wstępne badania narkotestem wykazały, że ukryta w bagażu substancja to heroina - potwierdziły to szczegółowe badania w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Straży Granicznej.

Łącznie w dwóch walizkach 51-letni obywatel Wielkiej Brytanii przemycał ponad 11 kilogramów heroiny. Z takiej ilości narkotyku można wyprodukować blisko 25 tysięcy "działek" o szacunkowej wartości blisko 4,5 miliona złotych.

- Co ciekawe, mężczyzna zapach przemycanego narkotyku próbował zagłuszyć egzotyczną mieszanką przypraw – dodaje rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dagmara Bielec-Janas. Według niej heroina prawdopodobnie miała trafić na rynek jednego z krajów Unii Europejskiej.

Aresztowany na trzy miesiące

Podróżny został zatrzymany. Sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Za przemyt takiej ilości narkotyków grozi mu kara więzienia od trzech do 15 lat.

Dalsze postępowanie w sprawie przemytu prowadzi placówka Straży Granicznej Warszawa-Okęcie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

Krajowa Administracja Skarbowa dodała, że to kolejne w ostatnim czasie ujawnienie przemytu heroiny na Lotnisku Chopina. Na początku października mazowieccy funkcjonariusze KAS zatrzymali u dwóch podróżnych ponad 8,5 kilograma heroiny, która także została ukryta w podwójnych dnach walizek.

W walizce miał ponad 11 kilogramów heroiny | KAS
W walizce miał ponad 11 kilogramów heroiny | KAS
W walizce miał ponad 11 kilogramów heroiny | KAS
W walizce miał ponad 11 kilogramów heroiny | KAS
W walizce miał ponad 11 kilogramów heroiny | KAS
W walizce miał ponad 11 kilogramów heroiny | KAS

PAP

ab