W bagażu miała sto tysięcy dolarów kanadyjskich. Zapłaci 15 tysięcy mandatu

Autor:
kz
Źródło:
PAP
KASKobieta nie zgłosiła, że przewozi gotówkę (zdjęcie ilustracyjne)

Kobieta w bagażu przewoziła sto tysięcy dolarów kanadyjskich, ale nie złożyła deklaracji dewizowej. – Obywatelka Kanady polskiego pochodzenia musiała zapłacić mandat o wysokości 15 tysięcy złotych – powiedziała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. 

- Funkcjonariusze Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III "Port Lotniczy" w Warszawie wytypowali do kontroli celno-skarbowej podróżną, która przyleciała z Toronto i poruszała się korytarzem "zielona linia - nic do zgłoszenia" - relacjonowała Justyna Pasieczyńska.

Poinformowała, że funkcjonariusze znaleźli w jej bagażu 100 tysięcy dolarów kanadyjskich, czyli równowartość ponad 73 tysięcy euro. - Podróżna tłumaczyła, że nie wiedziała o obowiązku pisemnego zgłaszania dewiz o wartości powyżej 10 tysięcy euro - podkreśliła rzeczniczka IAS w Warszawie.

Mandat

- Zapomnienie, roztargnienie lub nieznajomość przepisów - tym najczęściej tłumaczą się zatrzymani w podobnych sytuacjach pasażerowie. Złożenie deklaracji dewizowej nie wiąże się z żadnymi opłatami, ale jej brak oznacza mandat karny za wykroczenie skarbowe. Tym razem kara wyniosła ponad 15 tysięcy złotych - podała.

Przypomniała, że ograniczenia w przewozie gotówki zostały wprowadzone po to, aby zapobiegać terroryzmowi oraz praniu brudnych pieniędzy.

- Jeśli przewozimy 10 tysięcy euro lub więcej (lub równowartość w innej walucie, lub środkach płatniczych), musimy to zgłosić organom celnym lub Straży Granicznej, bez względu na to, czym podróżujemy (samolotem, samochodem czy statkiem). Musimy też mieć potwierdzenie, że pochodzą one z legalnego źródła, na przykład wyciągi z banku, potwierdzenie od pracodawcy - tłumaczyła.

- Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe - dodała.

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała sześć osób podejrzanych o udział w przestępstwa VAT-owskich:

Karuzela VAT zlikwidowana przez KAS i CBŚP
Karuzela VAT zlikwidowana przez KAS i CBŚP16.01 | Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Olsztyna, wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, wystawiającą fikcyjne faktury VAT.tvn24/CBŚP

Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KAS

Pozostałe wiadomości