Na parterze wisi kapliczka, na półpiętrach zachowały się szafy-spiżarnie. Remont zabytkowych kamienic

Autor:
kz
Źródło:
PAP
Domy pod adresem Łochowska 15 mają ciekawą historię
UM Warszawa Domy pod adresem Łochowska 15 mają ciekawą historię

Kamienice przy Łochowskiej 15 przechodzą remont pod okiem stołecznego konserwatora zabytków. Na półpiętrach budynków zachowały się szafy-spiżarnie, do mieszkań prowadzą płycinowe drzwi, a na parterze oficyny wisi kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym daszkiem. 

Stan dwóch budynków przy ulicy Łochowskiej 15 jest bardzo zły, choć do niedawna były jeszcze zamieszkałe. To kolejne stare budynki na tej ulicy, które przechodzą remont i modernizację. W 2021 roku dzielnica wyremontowała kamienice pod numerami 40, 39, 37 i 31, a w 2022 roku pod numerem 38a.

Zachwycają drzwi i piece

Jak przekazał stołeczny konserwator, domy pod adresem Łochowska 15 mają ciekawą historię. Znajdują się na jednej posesji, ale powstały w różnym czasie. Pierwszą zbudowano dwupiętrową oficynę. Po dwudziestu latach powstała stojąca w pierzei, trzypiętrowa kamienica frontowa.

Budynki bardzo różnią się od siebie. "Oficyna Franciszka Karwowskiego z około 1913 roku ma na gładko otynkowana fasadę, prowadzi do niej jedna klatka schodowa z drewnianymi schodami i poręczami. Na półpiętrach zachowały się szafy-spiżarnie" - napisał stołeczny konserwator. Na parterze oficyny wisi kapliczka z dwuspadowym daszkiem.

Kamienicę frontową zbudowano około 1933 roku dla rodziny Łagunów. "Elewacja frontowa ma trzy rodzaje okien, a klatkę schodową oświetlają charakterystyczne dla czasów, w których powstały, prostokątne okienka, zwane termometrem. W parterze znajduje się lokal usługowy z dwoma witrynami" - przekazał konserwator. Kamienica ma dwie lastrykowe klatki schodowe. W przejeździe bramnym wprawdzie nie zachowały się wrota, ale nadal widoczne jest nadświetle (górna część otworu bramy lub drzwi w formie okna, oświetlająca pomieszczenie za drzwiami). W mieszkaniach zachowały się stare drzwi i piece.

Jedna z ostatnich ulic na Szmulkach

Remont tych miejskich nieruchomości będzie prowadzony pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków z uwagi na to, że są one ujęte w gminnej ewidencji zabytków Warszawy.

Ulica Łochowska powstała jako jedna z ostatnich na Szmulowiźnie. W rejonie Otwockiej przeprowadzono ją dopiero około 1890 roku. Wcześniej istniał jedynie odcinek w okolicy ulic Kawęczyńskiej i Siedleckiej. W latach 1911-14 Łochowską wydłużono do okolic dzisiejszej ul. Grajewskiej, zaś po jej wytyczeniu, dopiero około roku 1929 powstał ostatni odcinek, do torów kolejowych. Do początku XX stulecia cała zabudowa była wyłącznie drewniana, i koncentrowała się przy początkowym odcinku ulicy. Składały się na nią jedno i dwukondygnacyjne domy frontowe, pierwsze kamieniczki powstały tu dopiero krótko po roku 1900.

Rok 1939 przyniósł zniszczenie zabudowań pomiędzy ulicami Kawęczyńską i Folwarczną, jednak dużo gorsze były dla Łochowskiej lata siedemdziesiąte XX wieku, kiedy przerwano jej bieg zabudowując ją grupą mieszkalnych bloków z wielkiej płyty. Równocześnie wyburzono kilka kamienic, usunięto gazowe latarnie oraz bruk.

Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości