Warszawa liczy głosy. 90 procent protokołów zatwierdzonych

Najnowsze

O rozliczeniu protokołówTVN24
wideo 2/3

Miejska komisja wyborcza w Warszawie zatwierdziła do 11 we wtorek prawie 91 proc. protokołów komisji obwodowych – poinformowała wiceprzewodnicząca komisji Alicja Zawgorodna. Dodała, że trudno powiedzieć, kiedy komisja zakończy prace. Miejska komisja wyborcza ma do zweryfikowania 2346 protokołów z komisji obwodowych. Do godz. 11 zatwierdziła 2133 protokoły, czyli 90,92 proc. wszystkich. Tym samym do kompletu brakuje 213 protokołów (9,08 proc.). - Bardzo trudno teraz określić, kiedy komisja zakończy prace - powiedziała PAP Zawgorodna. W jej ocenie "wszystko jest w rękach członków "nocnych" komisji, którzy muszą sprawdzić swoje protokoły i je dostarczyć". - Wszystko może się zakończyć jeszcze dzisiaj, ale równie prawdopodobne jest, że stanie się to za kilka dni - dodała. Miejska komisja wyborcza liczy głosy oddane na kandydatów na prezydenta stolicy, w wyborach do rady miasta oraz w części w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego.

Rozliczone protokoły

W poniedziałek powyborczy PKW zorganizowała konferencję prasową. Podano dane na godzinę 6.

Wiesław Kozielewicz, sędzia Sądu Najwyższego przekazał, że do godziny 6 komisje obwodowe sporządziły 79647 protokołów na "około 116 tysięcy ogółem".

Komisje wyższego stopnia zweryfikowały 23 592, co daje 20,3 procent. - Komisje obwodowe do spraw ustalenia wyników wyborów przekazują protokoły komisjom wyższego szczebla, a one muszą je zweryfikować i wprowadzić do systemu - wyjaśniał Kozielewicz.

Krótko po godzinie 7 Jarosław Jóźwiak członek miejskiej komisji wyborczej w Warszawie poinformował, że rozliczone zostało już 549 z 2346 protokołów. Czyli niespełna co czwarty protokół. Komisja nie podaje jednak cząstkowych wyników niedzielnego głosowania.

Natomiast o godzinie 13 w systemie informatycznym było wprowadzonych 1857 protokołów (tj. 79,16 proc.), a miejska komisja wyborcza otrzymała i zatwierdziła 858 protokołów (36,57 proc.).

Dane, które otrzymaliśmy o godzinie 16 mówiły, że do systemu informatycznego trafiły 2143 protokoły (tj. 91,35 proc.), a miejska komisja wyborcza otrzymała i zatwierdziła 1359 protokołów (57,93 proc.).

Sondaże dla Trzaskowskiego

Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 54,1 procent głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc.

Badanie przeprowadziła firma Ipsos. Zgodnie z wynikami sondażu, na pierwszym miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który zdobył 54,1 proc. głosów. Zdobycie ponad 50 proc. poparcia oznacza, że w Warszawie nie będzie potrzebna druga tura wyborów.

ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Na drugiej pozycji znalazł się kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc.

Kandydat komitetu Wygra Warszawa Jan Śpiewak, który wśród badanych zdobył 3 proc. poparcia. Poza podium znaleźli się: Marek Jakubiak: 2,6 proc., Justyna Glusman: 2,6 proc., Andrzej Rozenek: 1,5 proc.

Jacek Wojciechowicz i Janusz Korwin-Mikke zdobyli po 1 proc. głosów. Jakub Stefaniak i Piotr Ikonowicz uzyskali po 0,8 proc., Paweł Tanajno: 0,6 proc., Jan Potocki i Sławomir Antonik - po 0,4 proc. i ostatnia - Krystyna Krzekotowska zdobyła 0,3 proc.

Sondażowe wyniki głosowania na prezydenta stolicyTVN24

ZOBACZ MATERIAŁY O WYNIKACH SONDAŻOWYCH:

Trzaskowski - po ogłoszeniu wynikówTVN24
wideo 2/7

ran/PAP/pm