Królewskie polowania, filmy z PRL-u, osiedle dla hutników. Spacery śladami dzielnicowych historii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ruszają "Letnie spacery historyczne"Archiwum UD Bielany

Bielańska Fototeka rusza z drugą edycją "Letnich spacerów historycznych". Przewodnicy przygotowali osiem tras po Bielanach. Uczestnicy będą mieli szansę poznać tajemnice Parku Olszyna, przemierzać dzielnicę śladami kultowych filmów PRL i królewskich polowań. Będą też spotkania poświęcone powojennej odbudowie oraz dziejom osiedli Wrzeciono i Wawrzyszew.

Każde ze spotkań w ramach Letnich spacerów historycznych jest bezpłatne. Nie ma też ograniczeń w liczbie uczestników. Bielański urząd dzielnicy przedstawił właśnie plan na tegoroczne wakacje. W sumie odbędzie się osiem spacerów, opracowanych przez sześcioro przewodników.

Tajemnice Parku Olszyna

Pierwszy spacer rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11. Uczestnicy spotkają się na rogu Broniewskiego i alei Armii Krajowej. Jego tematem będą tajemnice Parku Olszyna, znajdującego się na skraju osiedla Słodowiec.

Na terenie parku odnaleźć można niemal 80-letni drzewostan olszy czarnej oraz dolinę dawnej rzeki Rudawki. "W tej niewielkiej enklawie półnaturalnej przyrody spotkać można wiele rodzimych roślin i zwierząt, których obecność zadziwia, jeśli weźmie się pod uwagę jej miejskie otoczenie. Możemy tu spotkać leśną czartawę pospolitą czy pełzającego nad wodą zaskrońca zwyczajnego. Drzewostan stanowi ostoję licznych gatunków ptaków, z których część to gatunki lęgowe, jak zięba czy drozd śpiewak" - czytamy w komunikacie urzędu dzielnicy.

Podczas spaceru pojawi się wiele ciekawostek - kto w czynie społecznym założył park, w jaki sposób jest on związany z majątkiem Izabeli Czartoryskiej oraz czego dotyczy mroczna historia "wrzącej górki", która zajmowała teren między dzisiejszymi ulicami Broniewskiego, Duracza, Gąbińską i aleją Armii Krajowej. Na trasie będzie też przystanek przy kapliczce, przed którą gromadziły się tłumy warszawiaków, mających maryjne objawienia. O historii opowiadać będzie przewodniczka Agnieszka Trepkowska.

Spacer będzie też miał drugą część - przyrodniczą. O zieleni opowiedzą Dorota i Piotr Mędrzyccy. Oboje przed trzema laty przeprowadzili w Parku Olszyna wraz z grupą ekspertów i mieszkańców badanie BioBlitz, polegające na poszukiwaniu jak największej liczby gatunków roślin i zwierząt. Uczestnicy spaceru otrzymają broszurę z podsumowaniem badania wydaną przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany.

"Letnie spacery historyczne" na BielanachUD Bielany

Spacer śladami kultowych filmów PRL

W kolejną niedzielę, 17 lipca, planowany jest spacer "Filmowe Bielany. Szlakiem kultowy filmów PRL". Rozpocznie się o godzinie 11 przy skrzyżowaniu ulic Czechowa i Horacego.

Przewodniczka Małgorzata Pindera oprowadzi miłośników kina po miejscach, gdzie kręcono sceny z takich filmów jak "Brunet wieczorową porą", "Nie ma róży bez ognia", "Filip z konopi", "Jan Serce", i "07 zgłoś się".

Lata powojenne na Bielanach

Spacer planowany na 24 lipca będzie poświęcony latom powojennym na Bielanach. Uczestnicy będą mogli posłuchać opowieści o tym, jak przebiegała wówczas odbudowa dzielnicy i jak toczyło się życie społeczne. Start o godzinie 11 sprzed Szpitala Bielańskiego przy ulicy Cegłowskiej.

"Dynamika odbudowy i budowy stolicy rusza z impetem już w 1945 i powoli traci pęd wraz ze zmianą priorytetów inwestycyjnych władzy, cięciem kosztów i sytuacją geopolityczną. Ale wyż demograficzny, rozwój miasta i ambicje mieszkańców Warszawy wymagają pewnych decyzji budowlanych. Obiekty, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności niosą ze sobą ciekawe historie" - pisze o temacie spaceru bielański ratusz. Szczegóły zdradzi przewodniczka Agnieszka Trepkowska.

Królewskie uczty, polowania i modlitwa

"Uczty, polowania i modlitwa. Królewskie życie na Bielanach" - to temat spaceru planowanego na ostatnią niedzielę lipca. Rozpocznie się on o godzinie 11 od zbiórki przy stacji metra Słodowiec, obok wejścia od strony ulicy Żeromskiego.

Przewodniczka Małgorzata Pindera opowie, gdzie polscy królowie urządzali wystawne przyjęcia, polowali na grubego zwierza oraz oddawali się modlitwie. Opowie też o królu, którego uwięziono na Bielanach, i o innym, którego serce spoczęło na terenie dzielnicy.

"Letnie spacery historyczne" na BielanachUD Bielany

Dzieje osiedla Wawrzyszew

Sierpień rozpocznie się od spaceru poświęconego dziejom osiedla Wawrzyszew. 7 sierpnia miejscem zbiórki będzie Bielański Ośrodek Kultury przy ulicy Goldoniego. Od godziny 11 Mateusz Napieralski, badacz dziejów Młocin i okolic, będzie opowiadał o sięgającej XIV wieku historii Wawrzyszewa.

"Odwiedzimy zabytkowy kościół z XVI wieku oraz dowiemy się kim był Adam Edward Brustman, patron stawów zlokalizowanych w sercu osiedla. Nie zabraknie również ciekawostek o Instytucie Agronomicznym z Marymontu (obecne SGGW), który na Wawrzyszewie prowadził hodowlę owiec. Poznamy również historię blokowiska powstałego w latach 70., Centrum Kultury Robotniczej (dzisiejszy Bielański Ośrodek Kultury) i bazaru Wolumen. Odwiedzimy też zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Wawrzyszewskim i zobaczymy miejsce, gdzie w latach 70. działało kino letnie" - zapowiada urząd dzielnicy.

Piękno sportu i architektury

Następny spacer odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 11. Tym razem uczestnicy zawędrują za bramy Akademii Wychowania Fizycznego przy Marymonckiej, gdzie posłuchają o pięknie sportu i architektury. Opowiadać będzie przewodniczka Agnieszka Trepkowska.

"Spacer po terenie dzisiejszej Akademii Wychowania Fizycznego to uczta dla oka i porządna dawka zdrowia dla naszego organizmu. Elegancka architektura gmachu głównego i budynków znajdujących się w kompleksie uczelni to wizytówka jednego z najlepszych twórców przedwojennego modernizmu. Jeśli jeszcze uzmysłowimy sobie, że uczelnia graniczy z pięknym, starym lasem bielańskim dostarczającym powietrze płucom sportowców ćwiczących na obiektach sportowych, to sami pragniemy przebywać jak najdłużej i jak najczęściej w tej przestrzeni. W trakcie wycieczki wejdziemy do niektórych budynków uczelni m.in. izby pamięci w Rektoracie, gdzie znajdziemy wiele cennych eksponatów" - podano w komunikacie.

Szlakiem Wielkiej Rury 

W niedzielę, 21 sierpnia, odbędzie się spacer "Szlakiem Wielkiej Rury". Będzie to historyczna wyprawa wzdłuż trasy przebiegu kolektora bielańskiego, zbudowanego 136 lat temu. Poprowadzi ją varsavianista i założyciel portalu warszawa1939.pl Ryszard Mączewski. Zbiórka o godzinie 11 na placu Jacka Kuronia.

"Kolektor zbudowany według projektu Williama i Williama Herleena Lindleyów będzie pretekstem do opowiedzenia nie tylko o historii warszawskich wodociągów i kanalizacji, ale zwłaszcza do poznania obiektów znajdujących się na jego trasie - istniejących, nieistniejących i niepowstałych, m.in.: międzywojennych szkół powszechnych, willi malarza Stefana Norblina, stadionu AWF, cegielni miejskiej i warsztatów samochodowych, doświadczalnej oczyszczalni ścieków na Kaskadzie oraz cerkwi polowej" - zapowiada urząd dzielnicy.

Od hutniczego pieca do Wrzeciona

Ostatni spacer odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 11. Uczestnicy wyruszą ze skrzyżowania ulic Nocznickiego i Balcerzaka z przewodnikiem Maciejem Sotomskim, który opowie o historii Wrzeciona i bielańskiej huty, pokaże też unikalne fotografie.

Podczas spaceru nie zabraknie lokalnych ciekawostek, między innymi o tym, gdzie powstało pierwsze bielańskie kino i gdzie odbyła się najsłynniejsza lotnicza akcja zbrojna Armii Krajowej. "Poznamy również miejską legendę o czarnej ręce, a także odwiedzimy teren, gdzie mieściło się składowisko KBM Warszawa Północ - budowniczych warszawskich osiedli. Na spacerze nie zabraknie również informacji o dawnej jednostce wojskowej mieszczącej się na Wrzecionie oraz odwiedzimy pierwszy budynek powstały dla hutników, a wybudowany przez ówczesną Spółdzielnię Mieszkaniową 'Hutnik'" - wyliczają urzędnicy.

Widok na osiedle Wrzeciono od strony Huty WarszawaBielańska Fototeka

Bielańska Fototeka przygotowała historyczne spacery

"Letnie spacery historyczne" są organizowane są przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany, Bielańskiego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej dla Dzielnicy Bielany. Odpowiada za nie Bielańska Fototeka, zajmująca się archiwizowaniem i opisywaniem historycznych zdjęć dzielnicy.

Dodatkowe informacje o projekcie można uzyskać pod numerem telefonu 22 443 47 62 lub pisząc na adres: bielany.fototeka@um.warszawa.pl.

Informowaliśmy też o zdjęciach Bielan i Żoliborza z lat 60., które jeden z mieszkańców odnalazł na śmietniku:

Bielany i Żoliborz na zdjęciach z lat 60.
Bielany i Żoliborz na zdjęciach z lat 60.Bielańska Fototeka

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bielańska Fototeka

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Są ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl