Warszawa kupuje dwukierunkowe tramwaje

Warszawa

TVN24PESA była zbyt droga

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na zakup tramwajów dwukierunkowych. Wartość zamówienia szacowana jest na 450 mln złotych. Pierwsze składy do stolicy powinny być dostarczone w drugiej połowie przyszłego roku.

Tramwaje mają być całkowicie niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane. W każdym znajdą się automaty biletowe, monitoring wizyjny, ekrany lcd oraz system informacji pasażerskiej. Każdy ze składów będzie mógł pomieścić 200 osób (w tym 28 miejsc siedzących).

- Ponadto zamawiane tramwaje będa wyposażone w dwie kabiny motorniczego i drzwi po obu stronach - wylicza Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Jak dodaje, składy dwukierunkowe nie muszą korzystać z pętli tramwajowej, co w przypadku prowadzenia prac torowych będzie umożliwiało dojazd tuż do odcinka remontowanego, a potem tramwaj będzie mógł zmienić kierunek jazdy.

Jak nie pomoże UE będzie 30 tramwajów

Rozpoczęcie dostaw planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Szacunkowa wartość zamówienia to 450 mln złotych. Zapis w umowie z dostawcą będzie pozwalał TW na zmniejszenie zamówienia do 30 sztuk - w przypadku braku dofinansowania z Unii Europejskiej.

Składy tego typu będą kursowały po moście Marii Składowskiej-Curie. W tym przypadku sześć dwukierunkowych składów dostarczy bydgoska PESA. Pierwsze mają się pojawić po wakacjach, a tramwaje od metra Młociny do Myśliborskiej dojadą na przełomie 2012 i 2013 roku.

bf//ec