Warszawa kupuje 80 autobusów na gaz

Warszawa

Urząd MiastaW stolicy pojawi się 80 nowych autobusów gazowych

Przetarg na dostawę 80 autobusów zasilanych gazem został rozstrzygnięty. Za najkorzystniejszą uznano ofertę spółki MAN Bus & Truck Polska. Miasto zapłaci za 50 przegubowców i 30 krótszych pojazdów ponad 132 miliony złotych.

Nowe pojazdy będą napędzane gazem ziemnym CNG. Za ich obsługę będzie odpowiadała zajezdnia Kleszczowa.

Jak zapowiada ratusz, wiosną 2019 roku do Warszawy trafi 50 niskopodłogowych autobusów przegubowych i 30 pojazdów o długości 12 metrów. Będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system elektronicznej informacji pasażerskiej i system rekuperacji pozwalający na odzyskiwanie energii podczas hamowania.

Dwie oferty na autobusy...

Przetarg został ogłoszony pod koniec stycznia. Oferty na dostarczenie autobusów gazowych złożyły dwie firmy - MAN i Solaris. O wyborze najkorzystniejszej oferty decydowały cena (w 85 procentach), parametry techniczne (6 procent) oraz ekologia (9 procent).

...i jedna na gaz

Równolegle toczyło się postępowanie przetargowe dotyczące dziesięcioletnich dostaw gazu i zapewnienia infrastruktury do tankowania. - Przetarg został rozstrzygnięty kilka dni wcześniej. Ofertę złożyło konsorcjum - PGNiG i Gaz Sp. z o.o. Oceniliśmy ją jako korzystną - informuje Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA.

Obecnie największy przewoźnik w stolicy ma 61 ekologicznych autobusów nisko- lub zeroemisyjnych. To 21 pojazdów elektrycznych, 35 gazowych i pięć hybrydowych. Do końca 2020 roku liczba ta ma wzrosnąć do 300.

Oprócz tego spółka ma kilkaset pojazdów wyposażonych w baterie słoneczne i elektrownię słoneczną w zajezdni "Woronicza". Kolejna taka instalacja ma powstać w zajezdni na Redutowej, którą czeka wielka przebudowa. Obiekt pomieści 300 autobusów, w tym część na parkingu podziemnym. Zajezdnia będzie wyposażona w 100 stanowisk do ładowania pojazdów elektrycznych.

Tak ma wyglądać zajezdnia na Redutowej:

Zajezdnia przy Redutowej
MZA

kk/b